Evropská komise zažalovala výrobce vakcíny AstraZeneca. Nedodržel smlouvu na dodávky pro EU

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
vakcina AstraZeneca
Zdroj: Shutterstock

Evropské komisi došla trpělivost s výrobcem vakcíny AstraZeneca, který se zavázal dodat v prvním čtvrtletí téměř 120 milionů dávek, dodal ale pouhou čtvrtinu. Společnost tvrdí, že nemá dostatečné kapacity pro výrobu.

„Komise skutečně rozjela právní kroky proti společnosti AstraZeneca na základě porušení kupní smlouvy,“ uvedl podle portálu Politico mluvčí Komise Stefan De Keersmaeker.

AstraZeneca dodává EU přibližně třetinu slibovaných vakcín

Britsko-švédský výrobce vakcín je jedním z důvodů pomalého začátku očkování v Evropské unii.

Nejprve se zavázal dodat zemím Evropské unie téměř 120 milionů dávek, dodal však jen 30 milionů. Od dubna do června pak má doručit 70 milionů vakcín, původně ale přislíbil 180 milionů.

Společnost se hájí tím, že nemá dostatečné výrobní kapacity, navíc se musí soustředit na dodávky pro Velkou Británii, protože s ní uzavřela smlouvu dříve než s EU. Evropská komise se proti těmto argumentům ohradila už před několika měsíci a písemně požádala o nápravu. Ta ale nenastala.

Podle mluvčího Evropské komise proto byla v pátek podána žaloba. „Důvodem je, že některé části smlouvy nebyly dodrženy a společnost nedokázala přijít se spolehlivou strategií, která by zajistila včasné doručení vakcín,“ uvedl.

Důvodem žaloby je snaha o rychlejší dodávky do EU

Mluvčí EK dodává, že hlavním smyslem žaloby je snaha o zrychlení dodávání vakcín, a dodal, že podání žaloby podpořily všechny členské státy EU.

Některé země přitom minulý týden vyjádřily obavy, že podání žaloby způsobí komplikace ohledně už tak problematického očkování proti koronaviru v EU.

Odborníci se bojí, že nebude jednoduché vynutit si rychlejší dodání vakcín, pokud je společnost AstraZeneca dosud nevyrobila. Zveřejněný kontrakt totiž uvádí, že společnost musí vyvinout „maximální rozumné úsilí“, aby poskytla kapacitu svých závodů k produkci vakcín nasmlouvaných EU. Tato formulace může být podle některých advokátů sporná a nezaručuje vynutitelnost dodání očkovací látky.

„Tento spor podle nás nemá opodstatnění a my vítáme tuto příležitost, abychom jej co nejrychleji vyřešili,“ komentovala informaci o žalobě společnost AstraZeneca.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články