Ministr Kulhánek přiblížil detaily současné česko-ruské situace i svého soukromého života

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
jakub kulhanek
Zdroj: Profimedia

Nedávno jmenovaný ministr zahraničních věcí Jakub Kuhlánek uvedl v rozhovoru pro Blesk Zprávy, jaká je současná situace vyhoštěných diplomatů, a přiblížil i část svého osobního života. Upřesnil také, že snižování počtu diplomatů se netýká generálních konzulů na obou stranách.

Jak na české, tak i na ruské ambasádě by mělo zůstat sedm diplomatů a 25 administrativně-technických pracovníků.

Diplomacie je běh na dlouhou trať, říká ministr zahraničí

Novopečený ministr uvedl, že ho současný stav příliš netěší: „Byla to nabídka Rusku v dobré víře, aby vzalo zpět ten krok vyhoštění našich lidí. Rusko ale ten prostor nevyužilo. Jako šéfa diplomacie mě stav česko-ruských vztahů vůbec netěší. Postupovali jsme sice rázně, ale troufám si říct, že zároveň s rozvahou a v dobré diplomatické taktice.“

Navyšování počtu diplomatů v blízké době neočekává: „Diplomacie je běh na dlouhou trať. Věřím, že prostor pro jednání v nějaký moment nastane. Ale pokud by chtělo Rusko navyšovat počet svých pracovníků v Praze, tak by to muselo být na principu parity. Tedy navýšení o stejný počet pracovníků i na české ambasádě v Moskvě. Na to je ale v tuto chvíli dost času.“

Ministr uvedl, že vyhoštěným diplomatům je prozatím k dispozici zámek ve Štiříně, který patří ministerstvu. Kulhánek se je chystá navštívit a poděkovat jim za jejich služby. Dodal také, že se je ministerstvo snaží v nelehké situaci podporovat.

Vyhoštění diplomaté se už do Ruska nesmějí vrátit ani jako turisté, následujících 90 dní budou pobírat stejný plat, jako kdyby pracovali.

Hypotéka je někdy větší závazek než manželství, žertuje Kulhánek

Na otázku, jestli si takto představoval nástup do ministerského křesla, uvedl, že měl indicie k tomu, do čeho jde. „Přistupoval jsem k tomu s velkou pokorou a teď se snažím o to, abych byl skutečně silným šéfem diplomacie,“ dodal.

Došlo i na ministrovo soukromí. S nadsázkou uvedl, že s partnerkou neměl svatbu, ale mají společnou hypotéku. Přiznal oblibu v hraní her na Playstationu a zmínil také dvouletou dceru.

„Doufám, že až se jednou podívá v čase zpět, že si řekne, že se její otec úplně nezbláznil a odvedl slušně svoji práci pro Českou republiku,“ uvedl.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články