Ministr vnitra Vít Rakušan požádal o kontrolu zátarasů Pražského hradu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
vit rakusan
Zdroj: Petr Hloušek / Právo / Profimedia

Ministr vnitra Vít Rakušan požádal o revizi zátarasů na Pražském hradě. Svůj požadavek prezentoval policii a také tajným službám České republiky na základě nutnosti prověřit, zda na Hradě platí veškerá bezpečnostní opatření. Na základě této kontroly by pak měla být opatření podle jeho slov upravena tak, aby vyhovovala ve všech ohledech.

„Dal jsem prověřit všechna opatření na Pražském hradě, zda odpovídají současné bezpečnostní realitě. Osloveny jsou i tajné služby,“ řekl Rakušan ve Sněmovně, jak uvedl server iDNES. Domnívá se totiž, že se kolem Hradu v posledních letech utvořilo válečné opevnění.

Ačkoli se Kancelář prezidenta republiky hájí, že pouze dodržuje bezpečnostní opatření, Rakušan to vnímá jinak. Za kontroly u vstupu na Hrad čelí památka kritice už dlouhé roky a podle něho by se to mělo změnit.

Všichni nejsme teroristi

„Pražský hrad je symbol české státnosti. Patří nám všem. A my všichni opravdu nejsme teroristi, tak jak si teď možná připadáme při jeho návštěvě. Požádal jsem příslušné instituce o revizi všech bezpečnostních opatření, která kolem Hradu stvořila válečné opevnění,“ napsal Rakušan na svých sociálních sítích.

Je teď na policii, aby obeslala několik institucí, které zkontrolují, jaká je pravda, a posoudí, zda je zabezpečení Hradu adekvátní. V případě, že bude třeba, zapracují později na nových opatřeních. „Domnívám se, že zhodnocení současných masivních opatření je na místě,“ dodal politik.

Policie nicméně prozatím uvedla, že opatření odpovídají standardům v Čechách i v zahraničí a z její strany není nic špatně. Nicméně i tak obešle další instituce, které jsou k posuzování takového případu oprávněné a teprve na základě jejich slov bude rozhodnuto.

Není jediný, komu se kontroly nelíbí

Rakušan není jediný, kdo má s kontrolami na Hradě problémy. Koncem loňského roku se k nim vyjádřili i senátor Jiří Růžička a poslanec Jan Lacina. Ti v otevřeném dopise vyzvali prezidenta Miloše Zemana, aby kontroly u vstupů do prostor památky zrušil.

Označili je dokonce za zbytečné, potupné a v rozporu s postoji předchozích demokratických prezidentů. Navíc podobnou žádost prezident obdržel již v letech 2018 a 2020. Doposud se ale nic nezměnilo a není tak jasné, zda bude tentokrát výsledek jiný.

Kancelář prezidenta republiky v minulých případech výzvy odmítla a označila informace v dopisech jako lživé. Hrad je prý v rámci možností lidem přístupný. Jenomže je jasně vidět, že s tímto tvrzením mnoho lidí nesouhlasí a památka by si z jejich strany zasloužila lepší jednání.

Zdroj: Twitter, iDNES, ČT24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články