Moravská vína slavila v Berlíně úspěch. Domů si přivezla hned dvacet čtyři medailí

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
vinarstvi soutez
Zdroj: Anna Vavríková / MAFRA / Profimedia

Moravská vína se znovu ve světě skvěle uvedla. Zimní kolo 25. Berliner Wein Trophy dopadlo nad očekávání dobře. Soutěže se zúčastnilo 68 vín z České republiky, dvě získala velkou zlatou medaili.

Nezůstalo ale jen u nich, protože dalších 22 vín dostalo zlatou medaili. Vinaři si soutěž mohli užít díky podpoře Vinařského fondu, účast pak zajistila společnost GastroPress. Velkou zlatou medaili si odvezlo víno Sauvignon slámové 2015 od Leony Šebestové z Vinných sklepů Skalák.

Oldřich Drápal si odvezl rovnou pět medailí

Druhou velkou zlatou medaili si odvezlo víno Bobulky 69 slámové od Oldřicha Drápala, který si kromě tohoto úspěchu odvezl ještě další čtyři medaile. V Berlíně se tak stal jedním z nejúspěšnějších reprezentantů. Čtyři zlaté si totiž odvezlo také vinařství Martina Čapky z Hrušek.

Soutěž se konala po dlouhé pauze, kterou způsobila koronavirová pandemie. „Pro mnohé z nás to byla první velká zahraniční soutěž po dlouhé covidové pauze,“ řekl předseda jedné komise Luboš Bárta, který šéfuje časopisu SOMMELIER. Uvedl také, jak funguje hodnocení.

„V Berlíně se hodnotí prostřednictvím tabletů ve velmi propracované aplikaci, která vylučuje chybu a usnadňuje hodnocení ve všech směrech. Měl jsem štěstí jak na opravdu skvělé členy mojí jury, tak hlavně na naprosto výjimečná vína, která jsme po čtyři dny hodnotili,“ řekl pro vinazmoravyvinazcech.cz.

V devíti z dvanácti sérií téměř všechna vína dostala nad 85 bodů a padlo i mnoho velkých zlatých s více než 92 body. Proto se nedivím, že jsme nepřivezli žádné stříbro. Zlato zcela naplnilo limit OIV.“ Kromě berlínské akce se mohou vinaři zúčastnit také Asia Wine Trophy nebo stejné soutěže v Portugalsku.

Hodnotilo se více než 8 000 různých vín

Všechny výsledky se pak budou započítávat do seriálu Golden League. V Berlíně se navíc bude konat ještě jedno hodnocení, a to v srpnu. Pokud se tak někdo nezúčastnil zimní etapy, nemusí se bát, že by byl vyloučený z účasti v seriálu.

V Berlíně se na soutěži sešlo více než 8 000 vín ze 40 zemí. Hodnotilo se pak několik aspektů. Celé to trvalo čtyři dny a hodnocení bylo rozděleno do dvou sekcí. I v této době ale na soutěži byla přísná bezpečnostní opatření. Více informací najdete je na www.wine-trophy.com.

Berliner Wein Trophy zaštiťovala Světová federace významných mezinárodních soutěží vín a destilátů VINOFED, a také patron OIV (Mezinárodní organizace pro révu vinnou a víno).

Jak se ukázalo, moravská vína jsou svou kvalitou výjimečná.

Zdroj: vinazmoravyvinazcech.cz, wine-trophy.com

Autor: Raina TomanováSouvisející články