Na D1 se mezi Spořilovem a Průhonicemi mění maximální povolená rychlost. Řidiči se bouří

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
dalnice
Zdroj: Shutterstock

S novým rokem přišly změny v mnoha oblastech a nevyhnula se jim ani nejvytíženější dálnice v České republice. Na D1 se mezi Spořilovem a Průhonicemi změnila maximální povolená rychlost a dálnice se zde stala silnicí 1. třídy. Zatímco dříve zde mohli motoristé jet až 130 km/h, v současné chvíli je to jen 110 km/h.

„Řidiči pozor! Dosavadní část dálnice D1 mezi Spořilovem a Průhonicemi v délce cca. 5,2 km je od 1. 1. 2023 místní komunikací I. třídy ve vlastnictví Hl. města Prahy. Tento úsek je od neděle vyjmut ze zpoplatněné sítě komunikací. Současně počítejte s úpravou rychlosti na 110 km/h.“

Těmito slovy varovalo Ředitelství silnic a dálnic řidiče na svém twitteru. Úsek, kterého se změna týká, je jedním z nejvytíženějších v České republice. Podle mluvčího ministerstva dopravy Filipa Medelského jde v podstatě pouze o kosmetické změny, které až tak provoz na silnici nezmění, uvádí server Z dopravy.

Dva důvody

Podle webu Autosalon jsou důvody ke změnám na dálnici dva. Tím prvním je majetkové vyrovnání mezi Prahou a státem. Podle mluvčího ŘSD Jana Studeckého v místě změny totiž dálnice D1 stála na pozemcích patřících hlavnímu městu.

Druhým důvodem je pak určité organizační zjednodušení. Tisková mluvčí technické správy komunikací pak ještě dodala, že za snížením maximální rychlosti na 110 km/h stojí také plánovaná výstavba u Prahy v okolí této komunikace.

Nesmysl

Reakce řidičů jsou z velké části negativní, většina lidí by podle všeho dala přednost tomu, kdyby se větší úsilí věnovalo dalším změnám.

„Osobně jezdím v tomto úseku velmi často. Zdá se mi, že málokdo dodržuje 130 km/h a snížení maximální povolené rychlosti nic moc nezmění. Jenom bude zdržovat nás poctivé. Přijde mi to jako naprosto zbytečné omezení,“ říká pro Přehledně24 jeden z řidičů.

„Znamená to, že se konečně začne od Říčan stavět okruh do Běchovic nebo se mám zeptat za dalších 20 let? Šneci!“ napsal pak například na twitteru jeden z uživatelů.

Další dodal, že by rád vidět statistiku dopravních nehod způsobených v rychlosti mezi 110 a 130 km/h. Podle jeho slov je změna jeden velký nesmysl.  „Ať jdou do háje, plazit se po dálnici stovkou. Jenom další kasička,“ rozčiluje se někdo v komentářích na Novinkách.

„Na to, že se v tomto úseku dojíždí ve třetím pruhu cca 160 km/h (a nezpůsobuje to problémy), musel někdo hodně moc přemýšlet, co řidičům k novému roku vyvést,“ dodal pak další sledující.

Zdroj: Twitter, Z dopravy, Autosalon, Přehledně24, Novinky

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články