Na demonstraci v Teplicích padala ostrá slova. Za tohle to schytali Babiš nebo Okamura

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
romove demonstrace
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

V Teplicích přímo v Dubské ulici se sešlo několik stovek lidí na smutečním setkání, na kterém vzpomínali na zemřelého romského občana Stanislava Tomáše. Ten tu minulou sobotu zemřel krátce poté, co ho přijela zpacifikovat policejní hlídka.

Poklidná pieta se následně změnila v demonstraci, na které lidé prohlašovali svůj nesouhlas s policejním zásahem. Zazněla také slova jako rasismus a násilí na Romech. Původní myšlenka klidné náboženské akce tak vzala brzy za své.

Lidé pochodovali teplickými ulicemi, skončili před policejní stanicí

Organizátoři přiznali, že nad celou akcí ztratili kontrolu. K situaci se vyjádřili jak Miroslav Brož, tak Jozef Miker, kteří ČTK řekli, že původně chtěli udělat smuteční shromáždění. Dění sami oznámili na policii.

„Tím jsme ztratili kontrolu nad demonstrací, protože ty jiné skupiny tady mají megafony, takže kdo má megafon, to je řečník,“ vysvětlil situaci s tím, že se tak stalo kvůli nedostatečnému ozvučení.

Lidé se vydali k teplickému nádraží, kde je policejní stanice. Nakonec se kolem 16. hodiny rozešli. Demonstraci samotnou přitom řídili neznámí lidé, jak doplnil Brož.

Z ulic zněla hesla jako „Policejní vrazi“ nebo „Stop rasismu“. Lidé tak vyjadřovali nesouhlas se zásahem policistů, který byl proveden na zemřelého muže.

Policie demonstranty vyzývala k rozchodu, nakonec začalo pršet a dav se rozpustil. Podle mluvčího policie Daniela Vítka lidé uposlechli policejní výzvu.

Romové nesouhlasí s verzí policie, podle které byl zákrok na Tomáše v pořádku. Policisté po příjezdu na místo, kde se nacházel muž na chodníku, museli použít donucovací prostředky a nakonec zavolali sanitku.

V té se lékaři pokusili muže oživovat, ale po patnácti minutách museli konstatovat smrt. Muži bylo 46 let a podle pitvy byl předávkovaný drogami. Policisté tak v tomto případě nejsou vinni, i když si to místní lidé myslí a protestují proti policejnímu násilí. „Pravděpodobně budeme chtít oponentní pitvu,“ řekl Brož, který je v kontaktu s rodinou zemřelého. Budou společně usilovat o to, aby se smrt jednoho z nich prošetřila.

Farář na místě pronesl modlitbu, řečníci si myslí, že policie lže

Řečníci na smuteční akci zdůrazňovali, že Romové mají stejná práva na zacházení jako ostatní lidé. „Tady v té ulici je kamera, normálně jde, tak proč nešla zrovna v době události? Proč ty klíčové okamžiky chybí?“ nechápou účastníci shromáždění. Lidé ale neřešili pouze smrt Tomáše, ale také politickou situaci.

Nepříliš hezká slova pronesli na adresu Andreje Babiše, který podle jejich slov využívá téma Romů pro to, aby získal body u lidí. Společně s Tomiem Okamurou se nechtějí romského občana zastat. Policie musela kvůli protestu uzavřít příjezdové cesty, jak uvedl mluvčí policie Daniel Vítek.

Na místě se objevili dokonce těžkooděnci. Před policejní stanicí byl dav rozpuštěn. Za policisty se postavil již zmíněný Andrej Babiš společně s Janem Hamáčkem. Rada Evropy ale vyzvala k tomu, aby se tento zákrok prošetřil.

Záběry, které natočili lidé, jsou podle ní znepokojivé, nabízí se spousta otázek, na které nejsou známy odpovědi. Lidé tento případ často ztotožňují s kauzou Afroameričana George Floyda, který zemřel poté, co mu policista několik minut klečel na krku.

Zdroj: ČTK

Autor: Raina Tomanová



Související články