Na hradě Helfštýn se setkají umělečtí kováři. Akce Hefaiston se koná již 40 let

od Veronika Holcová
2 minuty čtení
kovar
Zdroj: Shutterstock

Od roku 1982 se mezinárodní setkání uměleckých kovářů koná vždy poslední srpnový víkend na hradě Helfštýn. Letošní setkání připadlo na víkend 26. až 28. srpna. Festival nabídne výstavu kovářství, koncerty i cirkusové vystoupení.

Monumentální hradní architektura Helfštýna se tyčí nad údolím Moravské brány. Celý komplex tvoří řada staveb užitkových i fortifikačních. V současné době jsou na hradě zpřístupněna čtyři nádvoří, má pětici bran, množství bašt, věží a rozsáhlý systém vnitřního i vnějšího opevnění. Svojí rozlohou patří k nejrozsáhlejším hradním komplexům v Evropě, popisují hrad jeho oficiální webové stránky.

Hrad Helfštýn nabízí několik expozic a každoročně jej navštíví několik tisíc návštěvníků. Na hradě se kromě Hefaistonu konají i další akce jako třeba běžecký závod Excalibur Race. Hrad nabízí také noční prohlídky. Hrad je v poslední době často diskutován v souvislosti s rozsáhlou rekonstrukcí paláce, která je velmi oceňována.

Hrad obdržel třeba Českou cenu za architekturu 2021 za rekonstrukci paláce hradu Helfštýna nebo Cenu Stavba roku 2021 za mimořádně citlivou rekonstrukci historické památky doplněné o současné prvky, provedené s velkou pokorou a respektem a snahou o maximální zachování původního historického charakteru celého objektu.

Akce s dlouholetou tradicí

Již čtyři dekády se na hradě Helfštýn setkávají mezinárodní umělečtí kováři. Letošní ročník Hefaistonu nabídne demonstrace kovářské tvorby na 10 pracovištích včetně historické hradní kovárny, výstavu exponátů pod širým nebem, kovářské soutěže, přednášky v Galerii na druhém nádvoří a mnoho dalšího, uvádí oficiální stránky hradu Helfštýn.

Aktuální výstava v Galerii na druhém hradním nádvoří hradu Helfštýn nabízí výběr z oceněných prací, ale i plakáty, publikace, pamětní trička a mnoho dalšího. Veřejnosti bude přístupná do 9. října tohoto roku.

Kováři z celého světa

V současnosti se Hefaistonu každoročně aktivně účastní několik stovek kovářů z celého světa. Výstava je soutěžní, práce uměleckých kovářů hodnotí každoročně v různých kategoriích odborná porota složená zpravidla z historiků a teoretiků umění, architektů, výtvarníků a zasloužilých mistrů kovářského řemesla, uvádí stránky akce Hefaiston.

Doprovodný program je pro letošní jubilejní ročník velmi nabitý. Tři dny uměleckého festivalu nabídnou výstavu 40 let Hefaistonu, odborné kovářské semináře, výstavu kovářských prací i kovářské soutěže. Těšit se návštěvníci můžou na koncerty kapel Kalle, Arrhythmia, Nylon Jail nebo na vystoupení cirkusu Levitare.

Zdroj: Hrad Helfštýn, Facebook, Hefaiston

Autor: Evženie Novotná

 

 Související články