Na Mynářovo pozvání mohly některé VIP osobnosti vidět klenoty i po zavírací době. Babiš ale musel stát frontu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Korunovacni klenoty
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

V lednu letošního roku měli občané České republiky možnost prohlédnout si vystavené korunovační klenoty. Od 17. do 24. ledna se na ně lidé mohli přijít podívat do katedrály svatého Víta. Před tou se stály dlouhé fronty a mnozí čekali i několik hodin, aby mohli klenoty zahlédnout. Po zavírací době přitom existovala pro VIP hosty možnost prohlédnout si je bez čekání.

Až 4500 lidí denně stálo dlouhé fronty a čekalo, až se ke klenotům dostanou. Mezi nimi se dokonce objevil i Andrej Babiš, který stál v řadě více než 3 hodiny.

Server iRozhlas ale informuje, že někteří politici obdrželi takzvanou VIP vstupenku, díky které se ke klenotům dostali i po 17.00, kdy oficiálně výstava zavírala. Kdo všechno mezi vlastníky vstupenky byl, Hrad tají.

Mynářova praxe

Podle webu Neovlivní bylo už v minulých letech možné dostat se ke klenotům po zavírací době. Možnost zavedl dosluhující hradní kancléř Vratislav Mynář.

Letos se po zavírací době dostavili k prohlídce klenotů například ministr spravedlnosti Pavel Blažek a jeho dlouholetá spolupracovnice, brněnská primátorka Markéta Vaňková.

Právě ta zveřejnila snímky z výstavy na svém facebooku. „Jak dlouho jste tam čekala?“ zeptal se ihned pod příspěvkem pan Jiří. Paní Hana pak podotkla, že se na výstavě nesmělo fotit.

Ministr Blažek i primátorka Vaňková uvedli, že pozvánka jim dorazila na e-mail. Ani jeden z nich si údajně už nepamatuje, od koho byl. „Přiznám se, že neřeším, kdo ty pozvánky zasílá,“ uvedla Vaňková. Vše ale podle iRozhlasu nasvědčuje tomu, že byl za VIP pozvánky zodpovědný právě Mynář.

Není ministr jako ministr

Část komentujících se proti tomu, že klenoty mohli vidět někteří po zavírací době, bouří. Navíc není jasné, podle čeho byli vybráni ti, kdo tuto možnost dostali.

„Není ministr jako ministr. O primátorkách to platí také. Mynář očividně rozdával ‚čestné pozvánky‘ na prohlídku klenotů jen někomu,“ napsala na twitteru redaktorka Tereza Čemusová.

Většina osob má ale jasno v tom, že vlastně o nic nejde. „VIP znamená Very Important Person –⁠ velmi důležitá osoba. Takovéto osoby běžně požívají různých výhod a nikdo se nad tím nepozastavuje. Nevím, komu může vadit, že se po zavíračce někdo přišel podívat na korunovační klenoty,“ uvádí na facebooku pan Miroslav.

„Nechápu smysl sdělení. Někdo někomu závidí, že nemusel stát frontu?“ doplňuje pak Terezka. „Chudák Babiš frontu stát musel,“ uvádí v dalším komentáři s humorem pan Pavel. Řada uživatelů se pak jednoduše shoduje na tom, že VIP vstupenky tak vlastně nebyly nic překvapivého.

Zdroj: iRozhlas, Neovlivní, Facebook, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články