Na náplavce možná vznikne heliport pro Všeobecnou fakultní nemocnici

od Nikola Jaroschová
1 minuta čtení
Zdravotnický vrtulník
Zdroj: Varga Jozsef Zoltan / Shutterstock.com

Na náplavce v pražském Podskalí by v budoucnu mohl vzniknout heliport určený Všeobecné fakultní nemocnici. Nyní vrtulníky s pacienty přistávají u Palackého náměstí, což je ale podle nemocnice nevyhovující.

Náplavka je jedním z nejnavštěvovanějších rekreačních míst v celé Praze. Nyní by u ní, na hladině Vltavy, mohl být ponton, na který by přistávaly vrtulníky s pacienty mířícími do Všeobecné fakultní nemocnice.

Nevyhovující místo

VFN stojí v Novém Městě poblíž Karlova náměstí. Nedisponuje ale vlastním heliportem. Pokud tedy k nemocnici míří vrtulník, musí nyní přistávat v Zítkových sadech. Zde se ale často pořádají různé trhy.

Podle VFN je tak místo nevyhovující. Navrhla vytvoření nového heliportu na pontonu u náplavky v Podskalí. To je sice o něco dál, ale místo by bylo nemocnici vždy plně k dispozici.

Podle ředitele VFN Davida Feltla by měla sanitka s pacientem dojet od heliportu do nemocnice během tří minut.

„Heliport by mohl být v Podskalí v místech, kde je železniční most. Hlásíme se k tomu, že ho budeme provozovat,“ řekl podle serveru iRozhlas Feltl a dodal, že by ho mohl využívat i Ústav pro péči o matku a dítě v nedalekém Podolí.

iRozhlas informoval, že se magistrát už začal zabývat tím, za jakých podmínek by mohl ponton s heliportem vzniknout. Cenu prý odhaduje na zhruba deset milionů korun. „Jsme si vědomi výlučnosti a rekreačního charakteru náplavky. Zároveň chápeme nemocnici, že potřebuje problém s přistáním vrtulníku nějak řešit,“ řekl podle serveru pražský radní pro správu majetku Jan Chabr (TOP 09).

Bez komerčního využití

„Rozhodnutí by mohlo padnout za dva měsíce. Pokud bude záměr schválen, začneme shánět razítka. Otázka bude, co na to řeknou třeba památkáři. Povodí Vltavy s tím, podle mých informací, nemá problém,“ řekl Chabr.

Radní Prahy 2 Michal Zuna zase uvedl, že heliport nebude určen pro komerční využití a v době, kdy by nebyl očekáván přílet vrtulníku s pacientem, by ponton sloužil obyvatelům metropole.

Autor: Petr HejčlSouvisející články