Na očkování proti koronaviru stále čeká přes 300 000 českých seniorů nad 70 let. Někteří se nedočkali

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
vakcinace senioru
Zdroj: Shutterstock

V dokumentu z druhé poloviny března, který má k dispozici server Lidovky.cz, se uvádí, že na vakcínu proti koronaviru čeká přibližně 300 tisíc zaregistrovaných seniorů. Doposud nebylo naočkováno 60 tisíc pacientů starších 80 let a 250 tisíc seniorů nad 70 let.

Ačkoliv kvůli nedostatku vakcín ve virtuálních frontách u praktických lékařů čekají na očkování statisíce lidí nad 80 a 70 let, ve středu se má oficiálně spustit centrální registrace pro občany nad 65 let.

Někteří zájemci o očkování se ho nedožili

Senioři často preferují očkování u svých praktických lékařů, kterým důvěřují více než anonymním očkovacím centrům.

Přínosem je také znalost zdravotní anamnézy pacienta, jeho problémů i předepsaných léků.

„Denně nás bombardují pacienti telefonáty, píšou e-maily zoufalým způsobem, že chtějí být očkováni,“ popsala serveru Lidovky.cz situaci ve své pražské ordinaci nejmenovaná praktická lékařka.

V některých případech se čekání na vakcínu protáhlo natolik, že se senioři už termínu nedočkali. „Mně zůstává rozum stát, že v mezidobí kvůli špatné distribuci vakcín umírají lidé,“ postěžovala si lékařka.

I nadále chybí potřebné vakcíny

Na vině jsou zpožděné dodávky vakcín a podle některých i špatná distribuce a nejednoznačné informace od ministerstva.

Dosluhující hlavní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová například uvedla, že praktici v Praze již vakcíny mají, ale ze čtyř stovek praxí nějakými dávkami disponovala pouze necelá čtvrtina.

Podle Iva Procházky, krajského koordinátora praktických lékařů Jihomoravského kraje, by dooočkování starší populace mělo být stále prioritou.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články