Praktičtí lékaři očkují, co jim síly a zásoby stačí. Někteří zvládli 2 000 dávek, jiní žádnou vakcínu nedostali

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
ockovani
Zdroj: Shutterstock

Zájem o zapojení se do vakcinace proti koronaviru projevily asi čtyři tisíce praktických lékařů. Stejně jako očkovací centra se však potýkají s nedostatkem vakcín. Někteří museli svoje staré a nemocné pacienty odmítat, protože se k očkovací látce vůbec nedostali. Ti šťastnější mohli naočkovat desítky až stovky pacientů, rekordní výsledek je přes dva tisíce dávek.

Ke zdolání rekordu napomohlo očkování v domovech pro seniory. Lékaři se shodují, že by zvládli naočkovat mnohem větší množství zájemců, bylo-li by čím.

Do registračního systému pro očkování proti covidu-19 se připojily 4 000 ordinací praktických lékařů z celkových přibližně 5 500, alespoň malou dodávku vakcín však dostala jen slabá polovina z nich.

Rekordní 3 000 dávek vakcíny naočkoval lékař z Pardubického kraje

Rekordmanem je praktický lékař, který vyočkoval rekordní 3 000 vakcín, nešlo však pouze o očkování v ordinaci a na přidružených místech.

Jak získal přístup k takovému množství „nedostatkového zboží“? „Je to sice praktický lékař, ale má očkovací centrum.

Ostatní lékaři pro své pacienty vakcíny nedostávají, je jim řečeno, že nesmí naočkovat nikoho, kdo není jejich registrovaným pacientem. Ale pokud si někdo založil očkovací centrum, tak může očkovat lidi z centrálního systému,“ vysvětluje předseda Sdružení praktických lékařů Petr Šonka.

Vakcíny i nadále chybí, čeká se na dodávku Johnson & Johnson

Ačkoliv je registrovaných zájemců o očkování některou z vakcín proti koronaviru celá řada, na mnoho seniorů a lidí z ohrožených skupin se zatím nedostalo. Vakcíny chybí jak v očkovacích centrech, tak i mezi praktiky.

„Ministerstvo zdravotnictví rozdělí dávky v rámci kraje a ty jsou poté přiřazovány těm, kteří mají největší počet registrovaných pacientů v rámci kraje,“ vysvětluje národní koordinátorka očkování Kateřina Baťhová.

Nepříznivou situaci by měla zvrátit dodávka vakcín Johnson & Johnson, která by měla do Česka dorazit v druhé polovině dubna.

Jednodávková vakcína amerického výrobce má zamířit rovnou do ordinací praktických lékařů.

Alespoň jednou dávkou vakcíny proti koronaviru je v České republice momentálně naočkováno 1,2 milionu lidí.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články