Na Pražském hradě končí plošné kontroly u vstupů, zátarasy pro vozidla zůstanou. Veřejnost tento krok vítá i rozporuje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Prazsky hrad
Zdroj: Shutterstock

Plošné kontroly u vstupů na Pražském hradě skončí. Od pondělního poledne se zde odstraňují bezpečnostní rámy. Po téměř sedmi letech nahradí plošné kontroly jen kontroly namátkové. Ty jsou podle ministra vnitra Víta Rakušana kompromisem.

„Do areálu Pražského hradu bude možné vstupovat místy, která jsou možná dnes,“ řekl podle Seznam Zpráv policejní prezident Martin Vondrášek. Petr Pavel na tiskové konferenci nicméně oznámil, že zátarasy pro vozidla zůstanou tak, jak jsou.

Od roku 2016

O zrušení kontrol na Hradě se podle serveru iRozhlas začalo mluvit už před rokem. Pak se ale situace výrazně změnila s ruskou agresí na Ukrajině. Už loni v září otázku v médiích znovu otevřel Vít Rakušan.

„Rozhodnutí o případném zrušení kontrol na Pražském hradě je plně v kompetenci policie. Věřím, že situace doma i v zahraničí se brzy zlepší natolik, aby kontroly mohly být zrušeny,“ uvedl na twitteru.

„K tomu prověření opatření celou bezpečnostní komunitou, službami, policií, právě teď dochází. Výsledky by měly být v dubnu. S panem prezidentem jsme si hned na naší první schůzce řekli, že chápeme, že ten prostor nějak musí být kontrolován, ale musí to vypadat úplně jinak než teď,“ řekl pak letos v březnu pro iDNES.

Plošné kontroly byly na Hradě zavedeny v roce 2016. Kancelář prezidenta republiky, kterým tehdy byl Miloš Zeman, opatření zdůvodňovala zajištěním bezpečnosti turistů. Zároveň šlo prý také o jistotu, že do areálu nikdo nepronese například větší zbraně.

V roce 2021 byly na čas kontroly zrušeny, a to během Velikonoc. Uvolnění bylo ale po pár týdnech opět odvoláno, a to kvůli bezpečnostní situaci v Evropě a ve světě. Podle Petra Pavla jde teď ale o zrušení kontrol, které bude trvat.

„Uzavření Hradu dlouhodobě budí negativní emoce. Hned po nástupu do funkce jsem proto o možnostech uvolnění opatření začal jednat jak s ministrem vnitra, tak s policejním prezidentem. V nejbližší době, konkrétně od dnešního poledne, odstraníme bezpečnostní rámy a plošné kontroly vstupu, které vedly k dlouhým frontám před Hradem,“ cituje prezidentova slova server Deník.

Sporné názory veřejnosti

Někteří lidé mají ze zrušení kontrol radost, jiní to vidí jako špatné rozhodnutí. „Kritizoval to i starý prezident. Kritizoval to i ministr vnitra. Žijeme v Absurdistánu,“ myslí si na twitteru například uživatel Simpleton.

„Fajn. Ale proč to haló kolem toho? Mně osobně je úplně jedno, jestli tam nějaký rám je, nebo není,“ píše pak paní Boženka. Na druhou stranu podle některých uživatelů jde o pozitivní zprávu.

„Tak to je rozhodně dobrá zpráva,“ napsala například paní Šárka. „Konečně,“ libuje si paní Justýna. Uživatelka Petra pak dodává, že tímto činem prezident částečně dokázal, že své sliby bude plnit.

Zdroj: iRozhlas, Seznam Zprávy, Deník, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články