Na Ukrajinu odcházejí dobrovolníci z Čech. Ministerstvo o nich ale úplný přehled nemá

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ceska Armada
Zdroj: Shutterstock

Nedlouho poté, co vypukla válka na Ukrajině, se rozhodlo několik desítek českých občanů pomoci ukrajinské armádě přímo na bojišti. Podle ministra vnitra Víta Rakušana není přesně známo, kolik lidí tak učinilo. Už ale dorazily první informace o zraněných.

Už více jak měsíc trvá konflikt na území Ukrajiny, kde zaútočila ruská armáda. Celá situace vyvolala velkou vlnu solidarity, a to i u obyvatel České republiky. Mnozí přispěchali s peněžní pomocí, jiní s materiální a malá část obyvatel se rozhodla pomoci jinak.

Lidé chtějí do ukrajinské armády

Konkrétně výpomocí ukrajinské armádě přímo na místě bojů. Občané České republiky ze zákona nesmějí vstupovat do armády jiných států. Vláda Petra Fialy se tak dohodla s prezidentem republiky o takzvané abolici, která těmto lidem garantuje při návratu domů beztrestnost.

Podle ČTK evidovalo ministerstvo obrany kolem šesti set žádostí týkajících se možnosti bojovat v ukrajinské armádě. Kolik lidí opravdu do zahraničí odešlo, však ministerstvo neví. Seznam Zprávám to potvrdila mluvčí ministerstva Jana Zechmeisterová.

Mnohdy mají zkreslené představy

Ministr vnitra Vít Rakušan však v nedávném rozhovoru s běloruským blogerem uvedl, že se má jednat o desítky až stovky lidí. Informaci přinesl zpravodajský portál iDNES.

Místopředseda vlády zároveň upozornil, že případní zájemci by si měli tento krok velmi pečlivě promyslet. „Ne ve všech případech to byli lidé, kteří si reálně uměli představit, co ta válka je, a mnohdy byli vedeni nějakou třeba sympatickou, ale trochu romantizující představou o tom, co na Ukrajině zažijí,“ vysvětlil.

Dobrovolníci bez zkušeností

To potvrdil nedávno v rozhovoru pro Českou televizi i jeden z dobrovolníků, který se momentálně nachází přímo v ostřelovaném městě Ipriň. „Tady střílí ukrajinské dělostřelectvo na jednu stranu a zase nazpátek Rusové na Ukrajince. Když si nedáváte pozor, můžete hodně rychle skončit,“ vysvětlil.

Také dodal, že mnoho lidí ze zahraničí, kteří se k ukrajinské armádě rozhodli připojit, nemá tolik potřebné zkušenosti. „Většinou jsou to dobrovolníci z řad branců nebo domobrany,“ dodal. Vše se pak učí od zkušenějších kolegů takzvaně za pochodu.

Nedávno přinesl zpravodajský server Seznam Zprávy informaci, že jeden z bojujících Čechů byl na Ukrajině zraněn. Potvrdit to měly dva důvěryhodné zdroje. Dotyčný člověk má nyní ležet v nemocnici v Kyjevě se zraněním hrudníku.

Zdroj: Česká televize, ČTKiDNES, Seznam Zprávy

Autor: Markéta MladáSouvisející články