Nakažených covidem opět přibývá. Začíná se hovořit o čtvrté dávce očkování

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Ockovani Covid
Zdroj: Shutterstock

Poslední zprávy ohledně vývoje koronaviru u nás nejsou ani trochu pozitivní, respektive jsou pozitivní až příliš. Počet nakažených postupně stále více roste. Důvodem je nakažlivější subvarianta omikronu, která se stává postupně dominantí. Hojně se tak začíná hovořit o 4. očkovací dávce.

Koronavirus, jak ukázaly i minulé roky, je značně vázán na určitou sezónnost. V létě se nemoc tolik nešíří, dochází tak k rozvolňování opatření a také ke značnému snížení opatrnosti u lidí.

Počet nakažených se opět zvyšuje

Podle dat zveřejněných ministerstvem zdravotnictví počet nakažených covidem roste už třetím týdnem v řadě, a tempo růstu se navíc neustále zrychluje.

Zatímco během tohoto týdne každý den přibývalo průměrně 700 nakažených denně, v minulém týdnu nepřesáhl denní počet nakažených 460. Týden předtím to bylo průměrně kolem 350 pozitivních obyvatel denně. Počet nakažených na 100 tisíc obyvatel se během týdne zvýšil z 20 na 31.

Nová varianta se šíří zase rychleji

Ředitel Ústavu zdravotnických informací a statistiky Ladislav Dušek o současné situaci promluvil pro deník iDNES. Podle něj za vším stojí subvarianta BA.5, která je mnohem nakažlivější než dřívější omikron. Podle Duška je současný covid více jak desetkrát nakažlivější, než byl ten úplně první virus zachycený v roce 2020 ve Wuchanu.

„Je tady respirační nákaza s tak vysokou nakažlivostí, že ji zřejmě nepůjde ‚ukaranténovat‘. Nepůjde ji úplně v populaci zastavit a naší jedinou zbraní bude očkování,“ vysvětlil ředitel zpravodajskému webu České televize.

Další očkování? Zřejmě jen pro ty nejrizikovější

Očkování je teď opět v centru zájmu. Velmi se hovoří o druhé posilovací dávce, tedy celkově už čtvrté dávce vakcíny. Podle Novinek ale doporučuje Česká vakcinologická společnost další dávku vakcíny jen lidem, které ohrožuje vážný průběh nemoci. Tedy starším 60 let, dlouhodobě nemocným a také pracovníkům ve zdravotních službách.

Problémem je, že se očkovací vakcíny stále vyvíjejí, aby dokázaly co nejlépe reagovat na nejnovější typ covidu. Ty nejnovější, a tedy nejúčinnější, ale stále nejsou k dispozici.

„U nových vakcín je trochu problém, že by měly být k dostání na přelomu září a října, což může být pozdě. Vlna se může vyskytnout už v srpnu nebo září,“ uvedl pro CNN Prima NEWS epidemiolog a bývalý ministr zdravotnictví Roman Prymula.

Lidé se tak budou muset rozhodnout, zda si na účinnější variantu počkají. To už ale podzimní vlna epidemie může být v plném proudu.

Zdroj: iDNES, Česká televize, CNN Prima NEWS, Ministerstvo zdravotnictví, Novinky, Přehledně24

Autor: Markéta MladáSouvisející články