V Británii se ve vodě objevil poliovir infekční dětské obrny. Ta byla přitom v Evropě vymýcena před 20 lety

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
poliovirus
Zdroj: Shutterstock

Rutinní zkoumání odpadních vod v hlavním městě Velké Británie prokázalo, že se zde šíří poliovir způsobující dětskou obrnu. Zdravotní úřady nejen v Londýně nyní v souvislosti se situací zahajují opatření a rozšiřují varování. Před více než 20 lety přitom bylo toto onemocnění vyhlášeno v Evropě za vymýcené.

V Británii nebyl hlášen za poslední roky jediný případ onemocnění. Nyní se předpokládá, že se do vody poliovir dostal od nějakého cestovatele, který prošel očkováním proti tomuto onemocnění. Úředníci britské Agentury pro zdravotní bezpečnost údajně potvrdili nákazu ve vodě už v únoru.

Web Goverment UK teď ale potvrdil, že bylo od této doby zjištěno v odpadních vodách případů hned několik. Vůbec poprvé se tak prokázalo komunitní šíření nemoci. Pro širokou veřejnost je podle britských médií ale riziko minimální.

Nikdo nebyl nakažen

Zdravotnické úřady prozatím nehlásí žádný případ přenesení nemoci na člověka. Ačkoli je poliovir nebezpečný, nikdo se jím zatím alespoň oficiálně nenakazil. A je velmi pravděpodobné, že k tomu ani nedojde.

Přesto je ale potřeba si hlídat zdravotní stav. Úřady rozšířily varování a žádají všechny, aby se dobře hlídali. Je také třeba, aby si každý zkontroloval, zda má platné očkování proti dětské obrně, čímž se může snížit případné riziko šíření nákazy.

„Většina populace Spojeného království bude chráněna očkováním z dětství, ale v některých komunitách s nízkou proočkovaností mohou být jedinci ohroženi,“ upozornila epidemioložka Vanessa Salibová z Agentury pro zdravotní bezpečnost.

Vymýcená nemoc

Díky očkování byla nemoc v České republice zcela vymýcena v roce 1961, připomíná TV Nova. Ve zbytku Evropy to trvalo déle, celkově byl kontinent za zcela bezpečný v souvislosti s infekční dětskou obrnou označen až roku 2002. Vědci si proto lámou hlavu tím, jak se mohla dostat do londýnských vod.

V současné době se ale v některých zemích při očkování proti viru používá živá vakcína. Kvůli tomu se může stát, že se očkovaný z vakcíny ve skutečnosti nakazí. V Česku se naštěstí živá vakcína nepoužívá a nikdo se tak z ní nakazit nemůže.

„V České republice se používá neživá očkovací látka, proto zde riziko vzniku onemocnění z vakcín derivovaných poliovirů nehrozí,“ ujistil Státní zdravotní ústav. V Británii se ve vodě virus objevil pravděpodobně od někoho, kdo se nechal živou vakcínou naočkovat v cizině, ani zde se totiž tento druh ochrany nepoužívá.

Zdroj: CNN, Goverment UK, New York Times, TV Nova

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články