V České republice se vyskytly nové varianty omikronu, které byly vyhodnoceny jako „varianty hodné obav“

od Soňa Jiroutová
< 1 minuta čtení
Koronavirus Omikron XE
Zdroj: Shutterstock

O onemocnění covid-19 se nyní v médiích moc nepíše, ale to neznamená, že zcela zmizelo. Čísla od března klesají a stejně tak počet hospitalizací. Státní zdravotní ústav (SZÚ) však nyní upozorňuje na varianty omikronu s označením BA.4 a BA.5. Tyto varianty aktuálně způsobují prudký nárůst počtu nemocných v Portugalsku a v květnu se objevily i v České republice.

Z důvodu prudkého nárůstu případů překlasifikovalo Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí z „varianty zájmu“ na „varianty hodné obav“. „Tato rekvalifikace souvisí se vzestupem případů v Portugalsku. Ukazuje se, že za nárůstem případů je i mechanismus imunitního úniku u těchto subvariant,“ vysvětlil SZÚ.

Varianty jsou již v Česku

Zmíněné varianty se během května objevily v Česku. V Jihomoravském kraji se vyskytly tři případy BA.5 a v Moravskoslezském kraji dva případy BA.4.

„Z dostupných dat se nejeví, že by tyto varianty byly v Česku epidemicky významné. V sekvenovaných vzorcích nejsou recentně detekovány žádné rekombinantní varianty,“ uvedl SZÚ. Znamená to, že se nejedná o varianty vznikající kombinací jiných variant onemocnění covid-19.

SZÚ veškerá data k situaci s onemocněním covid-19 uvádí ve své podrobné zprávě.

SZÚ také upozorňuje na fakt, že na současná čísla nakažených je třeba pohlížet jako na neobjektivní, protože se málo cestuje. Na konci dubna se provádělo kolem 10 tisíc testů, v květnu se již prováděly jen 3 tisíce testů denně.

Oproti tomu Portugalsko začalo testovat více a v posledních dnech testy objevily kolem 2 400 nových případů denně. Krome Portugalska se zvyšují čísla i v Jižní Africe, kde jsou dominantní také tyto dvě varianty.

Aktuální přehled o situaci s onemocněním covid-19 v České republice můžete najít na webových stránkách ministerstva zdravotnictví.

Zdroj: Státní zdravotní ústav, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články