Našla se karta agenta Bureše. Dokazuje, že Andrej Babiš s STB spolupracoval dobrovolně

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
andrej babis
Zdroj: Petr Lemberk / MAFRA / Profimedia

Premiér Andrej Babiš opakovaně popírá svoji spolupráci s StB, ačkoliv bylo jeho oprávněné uvedení v seznamu agentů soudně prokázáno. Další důkaz o Babišově spolupráci s tehdejším komunistickým režimem byl nalezen ve slovenském Ústavu paměti národa.

Server Seznam Zprávy přinesl informaci o nalezení dalšího dokumentu dokazujícího údajnou spolupráci českého premiéra Andreje Babiše s komunistickou Státní bezpečností.

Získán na základě dobrovolnosti, uvádí nalezená Statistická karta StB

Karta uvádí, že spolupráce mezi StB a Babišem začala v listopadu roku 1982 a že se stal agentem dobrovolně. Spolupráce byla podle karty dočasně přerušena v červnu 1988 kvůli pracovnímu pobytu v Maroku, odkud se Babiš vrátil až po pádu komunismu v roce 1989.

Podle nalezené karty Babiš spadal pod oddělení hospodářské kontrarozvědky. Toto oddělení mělo na starost sledování zastupitelských organizací zahraničního obchodu v Bratislavě, mezinárodní výstavy a veletrhy v Bratislavě a monitorování činnosti zahraničních rozvědek v československém zahraničním obchodě.

„Údaje korelují s údaji v registračním protokolu, kde se v chronologickém pořadí evidovaly všechny typy svazků StB, a s údaji ze svazku tajného spolupracovníka,“ uvedl ředitel kanceláře ÚPN Jerguš Sivoš.

Český premiér spolupráci s StB i nadále popírá

Premiér k nalezené kartě agenta uvedl, že StB vedla v evidenci lidi bez jejich vědomí, a spolupráci znovu popřel.

„Jak je známo, estébáci vedli evidenci na lidi bez toho, aby o tom věděli. Ten dokument, který tady ukazujete, neznamená vůbec nic,“ reagoval Andrej Babiš na informaci o existenci dokumentu.

Premiérův advokát se k nálezu nového důkazu zatím nevyjádřil.

Český premiér původně uspěl s žalobou na ÚPN, kterou se domáhal verdiktu, že je v archivech StB veden jako její agent neoprávněně.

Bratislavský krajský soud pak ale žalobu v obnoveném líčení zamítl, to potvrdil i slovenský Nejvyšší soud. Slovenský Ústavní soud předloni kauzu soudům vrátil, protože přesně neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články