Navzdory zdražování Češi plánují jarní i letní dovolenou. Do zahraničí vycestují, délku pobytu ale mnohdy zkracují

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dovolena
Zdroj: Shutterstock

Na dovolenou do ciziny se letos chystá více než polovina Čechů. Zájem o cestování s cestovními kancelářemi přitom klesá, uvádí tisková zpráva společnosti Sodexo Benefity. Velká většina lidí se chystá vycestovat takzvaně na vlastní pěst.

Zahraniční dovolené jsou na vzestupu. Vzhledem k posledním letům a k problémům s cestováním v covidovém období se to podle odborníků dalo očekávat. Výhradně v tuzemsku zůstane pouze 35 % dotazovaných.

Lidé plánují více šetřit

Ani ekonomická situace Čechy od cestování neodradila. Počítají ale s tím, že se budou muset na svých cestách výrazně uskromnit. 67 % lidí podle tiskové zprávy uvedlo, že budou na dovolené více šetřit.

„Je stále populárnější využívat na nákup dovolené v zahraničí benefity pro volný čas, a díky tomu ulevit rodinnému rozpočtu. V dnešní době je lze využít nejen na nákup zájezdu, ale také letenek nebo ubytování kdekoli na světě například přes Booking.com,“ vysvětluje Tereza Knířová ze společnosti Sodexo Benefity.

Jarní dovolenou v Česku si dopřeje 58 % lidí

Kromě letního cestování do zahraničí se velká část Čechů těší na svou jarní dovolenou. Tu podle průzkumu agentury CzechTourism plánuje 58 % lidí.

Oproti loňskému roku nicméně lidé chtějí strávit na jarní dovolené v průměru o 1,5 dne kratší dobu. Češi počítají s tím, že se zdražuje ubytování a strava, a někde tak budou muset ušetřit.

„Pevně věřím, že jarní sezona bude dobrá. Po letech strádání s covidem věřím, že se v Česku letos objeví i zahraniční turisté, a to nejen z Evropy, ale také z Asie, kteří tady chyběli. K tomu by například mělo pomoct i nové letecké spojení do Soulu,“ uvedl podle ČTK ředitel CzechTourismu Jan Herget.

„A já myslel, že jsou všichni strašně chudí, mají hluboko do kapsy a kvůli inflaci nemají ani na chleba. Děsná hrůza,“ píše k výsledkům průzkumu v komentářích na iDNES pan Matyáš. Podle některých Čechů tak očividně finanční situace občanů není tak hrozivá, jak ji média prezentují.

Zdroj: Tisková zpráva společnosti Sodexo Benefity, CzechTourism, ČTK, Přehledně24, iDNES

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články