NÁZOR: Rodina jako základ státu. Platí to ještě? Kandidatura Martina Stropnického nám mohla mnohé napovědět

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Stropnicky Zilkova
Zdroj: Nextfoto

Kandidáti na prezidenta už jsou všeobecně známí. Dlouho se očekávalo, kdo bude kandidátem za hnutí ANO. Než došlo k finálnímu rozhodnutí, hovořilo se i o Martinu Stropnickém, který je nyní velvyslancem v Izraeli. Jeho boj ale považovali mnozí za předem prohraný, a to kvůli jeho rozvodu. Opravdu je ještě rodina základ státu?

Tento text je komentářem autora.

Boj o Pražský hrad je v plném proudu. Do důležitého politického klání poslalo svého zástupce také hnutí ANO. To svého kandidáta dlouho tajilo. Nakonec se „obětoval“ sám jeho předseda Andrej Babiš. Oznámil to na konci října na televizi Nova.

Než se ale hnutí dohodlo, uvažovalo údajně nějakou dobu o bývalém ministru obrany a současném velvyslanci v Izraeli Martinu Stropnickém.

Ať už se jednalo o seriózně myšlený návrh, nebo jen o kouřovou clonu Andreje Babiše, nabídlo zajímavou otázku. A to, zda je možné, aby byl v České republice zvolen rozvádějící se muž jako hlava státu.

Když rozvod, tak rozvod

Kauza Martina Stropnického a Veroniky Žilkové je všeobecně známá, zároveň se toho o ní ale příliš neví. Zatímco velvyslanec se obrnil hradbou mlčení, jeho manželka, s níž se právě rozvádí, si rozhodně servítky ve svých projevech nikdy nebrala.

Žilková informovala média o konci jejich 18letého vztahu téměř okamžitě. V březnu tak například prozradila, že se s ní Stropnický rozešel pomocí e-mailu, ve kterém jí mimo jiné napsal, že už ji nemiluje. Logicky se tak začalo okamžitě spekulovat, zda v tom neměl „prsty“ někdo třetí.

Krátce nato se začalo hovořit o mladé zaměstnankyni české ambasády v Tel Avivu Markétě Horňákové. Velvyslanec, jak je jeho zvykem, nikdy žádnou z těchto informací nepotvrdil. Opět to za něj udělala jeho bývalá manželka, ačkoliv dotyčnou nikdy přímo nejmenovala.

Žilková podpořila Nerudovou

Potud by se to dalo brát jako relativně pochopitelnou reakci zraněné manželky. Do toho přišla prezidentská kampaň, do které se zapojila i Veronika Žilková, a to ještě dříve než její manžel.

Jak informoval web Expres, známá herečka se rozhodla podpořit kandidátku Danuši Nerudovou. To by nebylo zase tak zvláštní, Žilková ale neváhala do její řeči opět zapojit svého exmanžela. Nikoho zřejmě nepřekvapí, že to nebylo úplně v dobrém.

„Jak může kandidovat někdo, kdo má neuspořádané rodinné vztahy? Je to minus. Stropnický porušil jakýsi služební diplomatický zákon. (…) Člen diplomatické mise si z bezpečnostních důvodů nesmí začít bližší poměr s některým ze svých spolupracovníků,“ uvedla například Žilková v narážce na údajnou Stropnického milenku.

V jejích očích se morálně zdiskreditoval výše zmíněným poměrem, ale také tím, že před ní tajil svůj velvyslanecký plat. V prohlášení navíc nezapomněla zmínit, že je na funkci příliš starý.

Je manželství ještě tak důležité?

Ze sociologického hlediska je skoro až škoda, že Martin Stropnický nakonec nekandidoval. Mohlo se totiž jednat o zajímavou sondu do společenského vnímání manželství, potažmo rozvodu v dnešní české společnosti.

Je stále ještě nutné, aby měl kandidát na prezidenta perfektní rodinné zázemí bez poskvrny? Nebo se už jedná o dávno překonaný přežitek? Mohly by reakce Veroniky Žilkové opravdu kandidaturu jejího exmanžela ohrozit? To už se bohužel asi nedozvíme.

V současné době, kdy se na jedné straně velmi intenzivně hovoří o manželství pro všechny, na druhé straně se každé druhé manželství rozvádí, a do toho senátorka Jitka Chalánková přemýšlí o ceně za věrnost pro heterosexuální manželské páry, je to ale určitě zajímavé téma k zamyšlení.

Zdroj: Blesk, Expres, TN.CZ, iROZHLAS

Autor: Markéta Mladá



Související články