Názor: Zemanovi se nelíbí označení politická mrtvola, jen když se týká jeho samotného. Dříve tak nazval Schwarzenberga

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Milos Zeman
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia

Prezident Miloš Zeman na své poslední prezidentské návštěvě na Slovensku poděkoval Zuzaně Čaputové, že jej v listopadu 2021 neodepsala a navštívila ho v nemocnici. Opět se pustil do senátorů, kteří jej prý odepsali jako „fyzickou i politickou mrtvolu“.

„Přicestoval na svou poslední, a tedy rozlučkovou návštěvu na Slovensko. Jsem velmi ráda, že si vybral Vysoké Tatry, toto krásné a výjimečné místo, které mají Češi i Slováci rádi,“ citovala Česká televize slovenskou prezidentku, která se vyjádřila k návštěvě Miloše Zemana.

Poděkování za návštěvu v nemocnici

Setkání nejdříve proběhlo neoficiální večeří ve Vysokých Tatrách a poté oficiálním setkáním, po kterém následovala tisková konference.

„Chtěl bych potvrdit, že vztahy mezi našimi zeměmi jsou bezproblémové,“ řekl novinářům na tiskové konferenci Zeman.

Pokračoval poté s poděkováním slovenské prezidentce, že jej přijela v listopadu roku 2021 navštívit do Ústřední vojenské nemocnice v Praze, když byl jeho stav špatný a pochybovalo se o jeho schopnostech dále vykonávat funkci prezidenta.

„Odepsali mě jako fyzickou i politickou mrtvolu,“ dodal Zeman s tím, že se během 33 let v politice setkal s politiky bez lidskosti a upozornil, že nedopadli dobře.

„Jistá skupina senátorů mě chtěla z důvodu mé nemoci sesadit. Tehdy jsem to označil jako hyenismus. Lvi proti hyenám nemají úspěch, proto neuspěli,“ pokračoval a opětovně zdůraznil poděkování prezidentce Čaputové, že jej podpořila.

Zeman zapomněl na své výroky

Z tiskové konference bylo zřejmé, že situace, kdy ležel v nemocnici a politická scéna pochybovala o jeho schopnostech dále vykonávat funkci, prezidenta doposud velmi trápí.

Jeho výroky jsou však v kontextu s tím, jak sám před lety mluvil o Karlu Schwarzenbergovi, úsměvné. „Nechci teď kritizovat bývalého ministra zahraničí, protože do mrtvol se nekope,“ uvedl v roce 2014 na adresu Schwarzenberga.

Schwarzenberg tehdy jeho vyjádření přešel pouze s vyjádřením pro Lidovky, když řekl: „Už to neberu vážně. Výroky pana prezidenta mě už nezajímají.“

Dá se tedy říci, že prezident Miloš Zeman po letech toto spojení sám oprašuje. Tentokrát se ale týká jeho samotného a je zřejmé, že mu to není příjemné. Snad tedy do budoucna bude lépe volit svá slova.

Zdroje: Česká televize, CNN Prima NEWS, Novinky, Lidovky

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články