Neberte dětem mámu a tátu, žádá Aliance pro rodinu. Nic nikomu nebereme, brání se Rakušan

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Vit Rakusan
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Termín „otec“ a „matka“ budou nově v rodných listech u dětí stejnopohlavních párů nahrazeny jedním slovem „rodič“. S touto změnou počítá návrh vyhlášky odeslané do připomínkového řízení. Jenomže Aliance pro rodinu to vidí jako velkou chybu a ministra vnitra Víta Rakušana žádá, aby návrh stáhl.

„Úprava by měla mít pozitivní dopad na rovné zacházení s rodiči stejného pohlaví, což by sekundárně zlepšilo i postavení dětí těchto rodičů,“ uvádí důvodová zpráva k materiálu.

V platnost by vyhláška měla vstoupit letos v červenci, uvádí iDNES. Podle reakcí se ale zdá, že veřejnosti se novinka příliš nelíbí.

„A dítě je bude oslovovat jak? Místo mámo a táto, rodiči jedna a rodiči dva?“ ptá se v komentářích pod článkem například pan Jan. A se změnami nesouhlasí ani Aliance pro rodinu.

Neberte dětem mámu a tátu

Podle serveru Metro se na vládu od minulého týdne, kdy byl záměr změny zveřejněn, obrací stovky nespokojených lidí.

„Nemohli jsme se už dál dívat na sociální inženýrství, které v době bezprecedentní ekonomické krize ministr Rakušan chystá. Vytvořit dvě kategorie dětí? Některé, kterým stát mámu a tátu posvětí, a jiné, kterým je už v rodném listě upře? Nemají mít děti stejná práva?“ uvedla Jana Jochová, předsedkyně Aliance pro rodinu.

Na Rakušana se obrátila i Katy Faust z organizace Them Before Us. Ta sdružuje děti, kterým byl upřen jeden nebo oba biologičtí rodiče. Nelíbí se jí, že chce vláda dětem vzít možnost mít mámu a tátu.

„Pane Rakušane, žádné dítě nechce dvě mámy nebo dva táty. Všechny děti chtějí to, co vy sám dáváte svým vlastním třem dětem – mámu a tátu, kteří je milují a milují jeden druhého,“ píše se v dopise.

Odpověděl otevřeným dopisem

Na slova Aliance pro rodinu, a tedy i slova organizace Them Before Us odpověděl ministr v otevřeném dopisu zveřejněném na stránkách ministerstva vnitra.

„Děti mají především právo na to, aby vyrůstaly v láskyplném harmonickém prostředí. To jim nová vyhláška nebere,“ uvádí v psaní Rakušan.

Podle jeho slov jsou nové verze formulářů určeny pro rodiny, v nichž dítě vyrůstá se dvěma matkami či dvěma otci. Takové rodiny, byť se opírají o zahraniční právní úpravy, u nás reálně žijí.

„Zrozen ve lži. Pane Rakušane, opravdu chcete dát dítěti do vínku lež? Není to vlastně podvod v úřední listině?“ ptá se ministra na twitteru uživatel Jan.

Podle některých lidí by se pak se zákonem nemělo hýbat a Rakušan by se měl raději věnovat důležitějším věcem k řešení. „Hlavně je to úplně jedno. Takovéhle kraviny tu řešíme, když je válka za dveřmi,“ myslí si uživatel Inphantille.

Zdroj: Aliance pro rodinu, Ministerstvo vnitra ČR, iDNES, Metro, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články