KOMENTÁŘ: Vnitro dělá vstřícný krok k členům LGBT+ komunity. Dělo by se to i bez bratislavské střelby?

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
homosexual svatba
Zdroj: Shutterstock

Ministerstvo vnitra České republiky přišlo s novelou zákona, podle které bude registrované partnerství možné uzavřít na všech matričních úřadech v republice. Podle ministra vnitra je nefér, aby činili registrovaní partneři prohlášení pouze na některých úřadech. Podle většiny členů LGBT+ komunity je ale pravděpodobně nefér především fakt, že se nemohou normálně vzít jako každý heterosexuální pár.

Tento text je komentářem autora.

„Současný stav je nefér. Nevidím důvod, aby budoucí registrovaní partneři činili prohlášení jen na čtrnácti vybraných úřadech, když úkon zvládne každá matrika,“ říká Rakušan. A v tomto ohledu má pravdu. Je to ale na druhou stranu to jediné, co může pro homosexuální menšinu Česká republika udělat?

Rozdíly mezi manželstvím a registrovaným partnerstvím jsou poměrně velké. Říci dvěma mužům „odteď se můžete vzít na jakékoli matrice chcete“ je asi jako oznámit jim, že mohou nakupovat kromě Tesca také v Lidlu, ale nesmí u toho využít žádné z akcí a slev. Zdánlivě jim to sice výhodu dává, jinak se tím ale příliš nemění.

Ačkoli vláda udělala velký krok kupředu, je smutné že se i ve 21. století dělají mezi lidmi tak velké rozdíly. Iniciativa Jsme fér nebojuje za manželství pro všechny jen tak pro nic za nic. Rozdíly ve vztahu dvou registrovaných homosexuálů a sezdané heterosexuální dvojice jsou totiž výrazné.

Zeman by zákon vetoval

Pokud by se o manželství pro všechny opravdu v ČR uvažovalo, prezident Miloš Zeman by zákon podle svých slov vetoval. „Rodina je svazek muže a ženy. Tečka,“ nechal se slyšet. „Pokud takový zákon opravdu dostanu na stůl, budu ho vetovat, protože nejen z jazykového hlediska slovo manželství implikuje svazek muže a ženy,“ doplnil.

Pak ještě prohlásil, že stejnopohlavním párům náleží všechny výhody klasického páru, nemělo by se ale jednat o stejný pojem. Těmito slovy jen dokázal, že nejspíš nemá příliš dobře nastudovanou problematiku, o které se rozhodl mluvit.

Homosexuálové nemají například nárok na vdovský důchod, na změnu jména během svatby, nevzniká jim nárok na společné jmění a nemají možnost si osvojit dítě. To jsou podle Zemana pravděpodobně zanedbatelné rozdíly.

Nekonečné debaty

O tom, zda má, nebo nemá být manželství pro všechny uzákoněno, se vedou mezi politiky debaty už dlouho. Zatímco lídr SPD Tomio Okamura by prý raději skočil z okna, než aby se z dětského domova nechal adoptovat dvěma homosexuály, Piráti se pokouší LGBT+ komunity zastávat.

Samozřejmě je třeba krok, který v současné době Rakušan prosazuje, ocenit. I to, že se budou moci homosexuální páry registrovat na kterékoli matrice, je velká pomoc. Je jen škoda, že muselo v Bratislavě dojít k vraždě dvou členů LGBT+ komunity, aby se začalo v oblasti zákonů něco dít.

Zdroj: Facebook, Jsme fér, Ministerstvo vnitra ČR, Twitter, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články