Nejdelší visutá lávka na světě. Na unikát budete moci vstoupit už tento pátek

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
visuta lavka dolni morava
Zdroj: Profimedia

Během dvou let v resortu Dolní Morava vznikla visutá lávka, která je nejdelší na světě. Už brzy bude zapsaná do Guinnessovy knihy rekordů. Veřejnosti se otevře již tento pátek, návštěvníci budou z lávky koukat do hloubky až 95 metrů.

Unikátní stavba vyšla na zhruba 200 milionů korun. Jaké jsou první pocity po vstupu na největší atrakci, kterou nabízí resort Dolní Morava? „Prvních dvacet metrů chůze se neděje vůbec nic. Jdete po mostu, který jako dvě stěny obklopuje les,“ říká reportér iDNESu, který měl možnost si ji vyzkoušet mezi prvními.

Příjemná procházka desítky metrů nad zemí

Lístek na tuto atrakci, která má přilákat další turisty do resortu Dolní Morava, si můžete zakoupit online nebo v samoobslužném kiosku přímo u vstupu na lávku. Bohužel se na ni nedostanou lidé na vozíku, kočárky a nesmí sem také žádná zvířata.

Adrenalinový zážitek jako takový to není, ale bude určitě adrenalinovým pro toho, kdo má strach z výšek nebo trpí závratěmi. Samozřejmě je potřeba dbát na bezpečnost, zábradlí má výšku pouze 1,2 metru. „Bezpečnostní opatření? Kdybych měl malé dítě, určitě bych ho nenosil na ramenou,“ řekl iDNES Radek Ondruch, který měl stavbu na starosti.

Ondruch je majitelem firmy Taros Nova, která lávku postavila. Konstrukce je mohutná. Na každé straně je masivní betonová patka, která lávku drží. Na lávce navíc okamžitě poznáte, jaké je počasí, protože konstrukce se v silnějším větru bude pohybovat.

Nemusíte se ale bát, protože bezpečnost je tu daná nejen stabilizačními lany, ale také dalšími prvky. Samotný pohyb je pak součástí zážitku, který na visuté lávce určitě budete mít. Na lávce se pak mohou pohybovat lidé pouze jedním směrem, protože navazuje na naučnou stezku Most času.

Až pět set lidí na jedné lávce, adrenalinu bude dostatek

Najednou na ní může být až 500 lidí, ale prvních 14 dní bude pouze testovací provoz a vpuštěna v jeden moment bude pouze polovina návštěvníků. Turisté na lávku vstoupí ve výšce 1110 až 1116 metrů nad mořem a vystoupají ještě o deset metrů výš, uvádí stránky resortu.

Ochráncům přírody se tento projekt nelíbí, na druhou stranu ale přiláká nové turisty, kteří chtějí něco zažít. Trvale zapsaných obyvatel je tu jen několik stovek, ale vadí jim, že je v místě příliš mnoho lidí a také auta, která tu denně projedou. Podle místostarosty Petra Vrzala je ale nutné hledat výhody, napsal server Aktuálně.

„Dlouhodobě z horských oblastí odcházejí lidé. Zemědělství je v obci konec a lidé musí z něčeho žít. Bez atrakcí se dnes, bohužel, nedá dělat cestovní ruch. Ve společnosti je po nich poptávka, běžní lidé a rodiny s dětmi nechtějí chodit po horách s batůžkem, chtějí něco zažít. Resort dává této oblasti nějakou budoucnost a smysl, aby tu lidé zůstávali,“ sdělil Vrzal pro server.

„Plánujeme v červnu dovolenou na Moravě, takže se tam půjdeme určitě podívat. Vypadá to parádně, přítelkyni se to bude líbit,“ sdělil pro Přehledně24 František žijící v Praze.

Zdroj: Dolní Morava, iDNES, iRozhlas, Aktuálně, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články