Nejnižší přírůstek a zrychlující se očkování. Do normálu se Česko vrací zajímavým tempem

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Mereni teploty
Zdroj: JDzacovsky / Shutterstock.com

Počet nakažených nemocí covid-19 v Česku i nadále klesá. Počet očkovaných naopak stále roste. Vyplývá to z webu ministerstva zdravotnictví. Podíváme se na to, co to pro nás znamená i jak se náš život změní od příštího týdne.

Laboratoře v Česku odhalily v úterý 25. května 658 osob s nemocí covid-19. Jde o nejnižší denní přírůstek od 7. září. Počet nově nakažených je zároveň skoro dvakrát menší než minulé úterý, kdy bylo odhaleno 1198 pozitivních osob.

Současný stav v číslech

Počty nových případů nemoci covid-19 u nás klesají téměř neustále zhruba od 3. března, kdy bylo během jednoho dne zjištěno rekordních téměř 17 tisíc nových případů nákazy. Během včerejška u nás bylo provedeno 165 907 antigenních a 17 055 PCR testů. Z toho vyplývá, že nakažených jsou asi necelá 4 % testovaných.

Slibně vypadají i ostatní statistiky. Data na webu ministerstva zdravotnictví uvádějí, že je aktuálně s nemocí covid-19 hospitalizováno pouze 741 osob. Celkem má pak podle oficiálních statistik v současnosti nákazu asi 14 974 obyvatel, tedy asi 0,14 % populace ČR.

Na zpomalování epidemie mohou mít zásadní vliv jak přirozené imunity více než 1,6 milionu lidí, kteří nemocí prošli, tak zrychlující se očkování. Pouze první dávku vakcíny proti covidu-19 u nás dostalo přes 3,5 milionů osob, obě dávky očkovací látky pak dostalo více než 1,2 milionu lidí.

Budoucnost

Ze všech informací se může zdát, že je epidemie pomalu za námi. Někteří epidemiologové však apelují na to, aby byli lidé stále obezřetní a nepodléhali dojmu, že epidemie již zmizela. Stejného se bojí i u politiků.

Minulý týden totiž například ministerstvo zdravotnictví rozvázalo spolupráci s odbornou poradní skupinou MeSES, což se stalo terčem kritiky. „Tu nejhorší práci jsme zvládli, teď už se toho tolik zkazit nedá – i když je pravda, že v podobné situaci jsme už v Česku byli a zkazilo se toho pak dost,“ reagoval na krok pro týdeník Respekt jeden z jejich členů epidemiolog Petr Smejkal.

V současné době se MZ v rozvolňování řídí tzv. incidenčním číslem, tedy počtem nově nakažených obyvatel za jeden den na 100 tisíc obyvatel. Jeho průměrná hodnota za posledních 7 dní je 37.

Díky postupnému klesání tohoto čísla již vládla například otevřela střední školy, kina, zahrádky restaurací nebo ubytovací zařízení. Od příštího týdne budou moci otevřít venkovní bazény nebo koupaliště, znovu budou moci probíhat skupinové prohlídky památek či muzeí a limit pro shromažďování se zvýší na 75 osob uvnitř a 150 venku.

Autor: Petr HejčlSouvisející články