Testování zdarma možná definitivně odzvonilo. Babiš se vyjádřil ke změnám

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Babis Arenberger
Zdroj: Profimedia

Andrej Babiš pro MF DNES potvrdil, že se sníží částka, kterou budou zdravotní pojišťovny hradit za testování na koronavirus. Změní se i to, jak často se budou moci lidé zdarma testovat, zatím je to jednou za tři dny. Změn je nakonec ale více a dotknou se opravdu všech.

Momentálně pojišťovny proplácí odběrovým místům za jeden antigenní test 300 korun a za PCR dokonce 1300 korun. „Připravuje se úprava národní strategie testování včetně úpravy frekvence testování a úpravy-snížení výše úhrady za testování na covid jak u výkonu antigenního testování, tak u výkonu PCR testování,“ řekl pro MF DNES Babiš.

Změny se hlásily s předstihem

O tom, že skutečně dojde k radikálním změnám, jak bude očkování probíhat a jak bude hrazeno, proběhla diskuze už během května tohoto roku, kdy sám ministr zdravotnictví Petr Arenberger varoval před tím, že interval bezplatného testování se zkrátí.

„Nějaký způsob zdarma bude existovat pro každého z nás, ale je otázkou, jestli to bude každý týden, nebo jednou za čtrnáct dní. Jde o frekvenci využívání. Asi nebudou antigenní testy zdarma každé tři dny, jako je tomu teď, a ani by to při té nízké náloži v populaci nemělo logiku,“ dodal Arenberger.

Pojišťovny hradí jedno testování za tři dny. Ministr zdravotnictví si od nového nastavení slibuje především to, že to bude více lidí motivovat v tom, aby skutečně šli na očkování, na které stále mnoho lidí nechce dobrovolně jít.

„Vždy tam bude nějaká podpora státu, ale jednodušší je prostě být naočkován a ukázat, že mohu dovnitř,“ vysvětloval Arenberger. Očkovaní lidé totiž budou mít i mnohem snazší cestování a budou moci chodit i na kulturní akce.

Preventivní testování v létě skončí, pokud i nadále bude počet pozitivních klesat. I tak znělo prohlášení vlády, se kterým někteří odborníci nesouhlasí. „Nyní se ve firmách musí zaměstnanci jednou za sedm dní otestovat. Podle epidemiologů je to však předčasný a riskantní krok,“ řekl epidemiolog Petr Smejkal pro Mladou frontu DNES.

Nesmíme to podcenit, tvrdí Smejkal

Například ministr průmyslu a obchodu Karel Havlíček také sdělil, že testování ve firmách by mělo i nadále fungovat. Testování ve školách by mělo zůstat podle odborníků minimálně do konce školního roku.

Smejkal je přesvědčen, že přes léto bude situace klidnější, ale v září opět budeme potřebovat vědět, jak na tom budeme. Nejvíce se odborníci obávají cestování lidí. Testování u lidí vracejících se do České republiky by dle nich mělo zůstat. „Mně to připadá trochu předčasné,“ reagoval Smejkal na návrh ukončit testování v červnu.

Autor: Ivan Glaser



Související články