Nejvyšší kontrolní úřad vydal zprávu za minulý rok. Státní dluh nebezpečně roste

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
nejvyssi kontrolni urad
Zdroj: Profimedia

Nejvyšší kontrolní úřad vydal výroční zprávu za minulý rok. Shrnuje v ní poznatky z celkově 29 kontrol, hodnotí hospodářskou a ekonomickou situaci státu a také postupy, kterými se vláda snažila o zlepšení v některých oblastech. V mnoha případech se jedná o negativní hodnocení.

NKÚ v minulém roce poukázal v některých situacích na řadu nedostatků. Podle tiskové zprávy, která se objevila na oficiálním webu instituce, se jednalo především o nehospodárné nákupy a neefektivní kontroly prováděné některými státními institucemi, které nedosáhly takových výsledků, jakých bylo třeba.

Úřad také upozornil na digitalizaci nezmodernizovaných procesů nebo nedůsledný přístup k vlastnické politice státu. Všechny tyto problémy pak vedly ke ztrátám peněz ve státní pokladně. S mnoha nedostatky se bohužel NKÚ setkává i opakovaně, a to již několik let.

Nárůst státního dluhu

Že státní dluh neustále narůstá, to nejspíš není pro nikoho žádnou novinkou. Ve své výroční zprávě ale NKÚ uvádí, že tempo, kterým se tomu děje, je velmi kritické. Může mít totiž dopad na udržitelnost státních financí. Schodek státního rozpočtu 420 miliard korun byl loni nejhorší v historii České republiky.

„Deficit se meziročně zvýšil o více než 52 miliard korun. A to i přesto, že ekonomické restrikce související s pandemií covidu-19 nedosahovaly takové míry jako v roce 2020. Celkové zadlužení ČR dosáhlo téměř 2,5 bilionu korun,“ píše se ve zprávě.

Podle NKÚ se na zvýšení tohoto schodku podílel především nárůst běžných výdajů. Pouze 10 % z nárůstu souviselo s pandemií koronaviru, to tedy znamená, že zbylých 90 % by se událo tak jako tak, takže jakákoli argumentace v tomto směru nepřipadá v úvahu.

V Česku stále existuje prostor pro lepší zacházení s penězi

„Tempo nárůstu státního dluhu je rizikem pro udržitelnost veřejných financí a i v roce 2021 to bylo jedno z podstatných témat. Zásadní je to, že v České republice bezpochyby existuje prostor pro to, aby stát lépe zacházel s veřejnými penězi a neplýtval jimi,“ uvedla viceprezidentka NKÚ Zdeňka Horníková.

Bohužel stát tento prostor nevyužívá tak, jak by měl. Stanovené cíle v některých oblastech ne vždy odpovídaly potřebám obyvatel. Na druhou stranu zlepšení by se mohlo projevit v oblasti digitalizace, prozatím k ní ale dochází pouze velmi neefektivně, jak NKÚ upozorňuje.

Ministerstva dále podle úřadu zklamala i v dalších oblastech, a to například v té ekologické. Státu se třeba nepodařilo nijak řešit znečištění vod. Místo hledání příčin stát investoval do modernizace technologie, což je podle všeho zbytečné.

Celkově byla zpráva NKÚ vůči státu velmi kritická, nabídla ale v mnohých ohledech místa pro zlepšení a další řešení problémů.

Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad

Autor: Šárka Cvrkalová



Související články