Neplatí váš ex výživné na dítě? Od července si o něj můžete zažádat. Jaké dokumenty budou potřeba?

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
neplaceni alimentu
Zdroj: Flotsam / Shutterstock.com

Na úřadech práce teď budou mít úředníci napilno. Od července totiž mohou podat žádost o náhradní výživné rodiče, kterým jejich bývalý partner nebo partnerka neplatí alimenty. Stát jim nabídne až tři tisíce korun měsíčně.

Děti dlužníků jsou znevýhodněné, což se projeví hlavně o letních prázdninách, protože nejsou peníze na tábory, výlety či dovolenou. Během školního roku ale lidem chybí peníze na pomůcky do školy nebo na obědy. Ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová věří, že tento krok povede k lepšímu vymáhání výživného.

Někteří alimenty ani platit nemohou, protože jsou na tom sami špatně

O svém problému s neplacením výživného vypráví Marta Chovalko. O pětiletého synka se stará sama od jeho narození, jeho otec má posílat pět set korun měsíčně. Zatím ale paní Chovalko viděla od bývalého partnera dvě stě korun. Jak uvedla ČT24, matka se synem bydlí v sociálním bytě, ona kvůli zdravotním problémům nemůže pracovat na plný úvazek.

„Dostáváme jednou za 14 dní potravinovou banku, která nám dost výrazně pomáhá s rozpočtem a prostě žijeme život v nějakých mezích,“ říká samoživitelka, které kromě organizací pomáhají také přátelé. Teď musí zjistit, jestli na novou dávku vůbec bude mít nárok.

Prvním krokem je mít rozsudek o alimentech. Druhou povinnou částí je zahájení vymáhání alimentů přes exekutora, čemuž se Chovalko chtěla vyhnout: „Synův otec žije v azylovém centru pro muže a já prostě vím, že není šance.“ Na prvním místě ale stojí její syn, takže zvažuje i tuto možnost. „Já si myslím, že mojí povinností je ten krok udělat, to, že si to musím morálně v sobě srovnat, je jenom emoční zátěž, která je moje osobní,“ prozradila.

Aby se dávka vyplatila, musí se vyplnit formulář a splnit podmínky

Další maminka, která je na děti sama, má soudní rozhodnutí o výši alimentů i doklad, že se obrátila na exekutora, protože otec dětí neplatí. „Byl teď i ve vazbě za alimenty a stejně – teď ho pustili v dubnu – neplatí,“ řekla o své situaci paní Milena. Vychovává třináctiletá dvojčata, na která má dostávat celkem pět tisíc korun.

„Nejvíc potřeba je to teď třeba o prázdninách, že by s nimi člověk jel na výlet, na dovolenou – na to není,“ uvedla smutně. Kromě dvojčat má ještě dvouletou dceru, na kterou ale bývalý partner alimenty platí. Pokud dávku dostane, chce částku ukládat na další prázdniny. Nebude to automatické, prvním krokem je vyplnit žádost a druhým doložit všechny dokumenty, které jsou potřeba.

Na úřad práce se lidé mohou vydat až poté, co budou mít v ruce soudní rozhodnutí o alimentech a také doklad o tom, že kvůli neplacení navštívili exekutora. Úřad by měl zpětně zjišťovat, kolik měl rodič na výživném zaplatit. „Sledujeme čtyři kalendářní měsíce před podáním žádosti, takže byla-li uplatněna žádost teď v měsíci červenci, rozhodné období pro stanovení výše výživného je měsíc březen, duben, květen a červen,“ řekl Ondřej Muravecký, vedoucí Oddělení hmotné nouze a státní sociální podpory.

U dětí starších patnácti let bude ještě nutné doložit potvrzení o studiu. Rodiče, kteří ještě nemají doklad o tom, že chybějící alimenty řešili s exekutorem, se mohou obrátit na kteréhokoliv exekutora z jejich okolí. Jejich seznam včetně kontaktů najdou na webových stránkách exekutorské komory. Na vyřízení žádosti má úřad 30 dní, vyplácet se bude zpětně, a to maximálně po dobu dvou let.

Autor: Raina Tomanová



Související články