Ničivá exploze v Brdech: Zranila několik vojáků. Bohužel se neobejdou bez trvalých následků

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
sklad brdy
Zdroj: Profimedia.cz

Podle informací České tiskové kanceláře v Brdech u Padrťských rybníků zasahovali v dopoledních hodinách záchranáři včetně vrtulníku. Při pyrotechnickém průzkumu tam došlo k výbuchu, který si vyžádal několik zraněných.

„Přijali jsme oznámení o několika zraněných osobách ve vojenském prostoru v Brdech. Podle dosud zjištěných informací jsou dvě zraněné osoby v souvislosti s pyrotechnickým průzkumem. Policisté ÚO Rokycany na místě,“ informovali na svém twitteru policisté.

Zranění jsou vojáci

„Na místě byly dvě těžce zraněné osoby. Obě při vědomí. První utrpěla devastující zranění dolních končetin a byla transportována letecky do Fakultní nemocnice Plzeň na urgentní příjem,“ sdělila mluvčí krajské záchranné služby Mária Svobodová ČTK.

A vzápětí dodala: „Druhá zraněná osoba má popáleniny horní části hrudníku a ruky. Do FN v Plzni byla převezena vozidlem záchranné služby.“ Podle webu iDNES.cz policisté uzavřeli k Padrťským rybníkům přístup.

O něco později, kolem desáté hodiny dopoledne o vzniklé situaci informovala i mluvčí Armády ČR Magdalena Dvořáková. Dle jejích slov k výbuchu munice mělo dojít v blízkosti dopadové plochy Kolvín v bývalém výcvikovém prostoru Brdy.

„K výbuchu došlo při asanačních pracích Armády České republiky. Byli zraněni dva vojáci,“ uvedla Dvořáková pro iDNES.cz s tím, že více informací prozatím nemůže vzhledem k neukončenému vyšetřování poskytnout.

Přitom jsou veškeré prostory bývalé pěchotní střelnice Kolvín pro veřejnost už dlouhodobě uzavřeny. Pokud by se tam někdo chtěl vydat, tak jen po přilehlých a jasně označených a zpevněných komunikacích a trasách.

Na místě zasahoval i vrtulník

Mluvčí záchranné služby Svobodová uvedla, že k dnešnímu výbuchu jela i záchranná služba, protože bylo nahlášeno, že jsou na místě poraněné osoby. Kromě sanitek na místo jel i vůz pro hromadné postižení osob, a dokonce byl vyslán i vrtulník Letecké záchranné služby Líně.

„Kvůli původně nahlášeným sedmi zraněným jsme požádali o výpomoc leteckou záchrannou službu Středočeského kraje a Jihočeského kraje. Na místě se potvrdily pouze dvě zraněné osoby, proto nakonec pomoc sousedních krajů nebyla potřeba,“ vysvětlila Svobodová odpoledne.

Zranění vojáci jsou už v nemocnici. „Jeden je ve velmi vážném stavu, druhý je také ve vážném stavu, ale je stabilizovaný,“ uvedla mluvčí Fakultní nemocnice v Plzni Gabriela Levorová pro iDNES.cz. Případ vyšetřují rokycanští policisté a také vojenská policie.

Autor: Ivan GlaserSouvisející články