Nižší tresty za bagatelní přestupky a za volant už v 17. Ministerstvo dopravy chystá novelu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ridicsky prukaz teenager
Zdroj: Shutterstock

Začínající řidiči by se měli v blízké době dočkat změny. Ministerstvo dopravy chystá novelu, která by na jednu stranu měla umožnit teenagerům udělat si řidičský průkaz už v 17 letech, ten ale bude takzvaně na zkoušku, tedy budou jezdit pod dohledem zkušeného mentora. Novela by mohla začít platit v roce 2024.

„Systém vzdělávání řidičů si vylepšení zaslouží a myslím, že je dobré inspirovat se současnými trendy v zahraničí a komunikovat napříč sektorem. Proto připravujeme celou řadu novinek v oblasti legislativy i jinde,“ řekl už v červnu podle iDNES tiskový mluvčí ministerstva dopravy František Jemelka.

Mezi nejvýraznější změny, které se v novele objeví, patří podle něj právě možnost pro sedmnáctileté usednout za volant, dodává ovšem, že v tomto případě budou existovat přísné podmínky, které musí být dodrženy. Za volant ano, ale pod dohledem.

Více zkušeností z provozu

Člověk se řízení naučí nejlépe tak, že bude denně jezdit. Právě to dokazuje jasný záměr ministerstva připravit mladé řidiče na bezpečné cesty. Pokud totiž za volant usednou již v 17 a budou rok na silnicích trávit čas po boku zkušenějších, najezdí potřebné kilometry k tomu, aby získali za volantem úplnou jistotu.

„Rozhodně je to šance, které já bych využil, kdybych mohl. Když jsem začal řídit, trvalo mi rok, než jsem si začal být sám sebou úplně jistý. Právě čas strávený ve skutečném provozu je to, co z vás dělá dobrého řidiče,“ říká pro Přehledně24 devatenáctiletý Aleš.

„Počítáme s tím, že řidič-mentor by měl mít více než desetiletou praxi za volantem a zároveň by neměl mít žádný záznam v bodovém rejstříku řidičů,“ shrnuje Jemelka. Změny se líbí i učitelům v autoškolách. Podle serveru Z dopravy většina z nich souhlasí s tím, že se díky novince doprava v ČR výrazně zkultivuje.

Zaměřeno na přestupky

Kromě novinky ohledně řidičských průkazů pro mladší řidiče připravuje ministerstvo v novele i další výrazné změny. Těmi se chce zaměřit především na přestupky, které řidiči nejčastěji dělají, a omezit jejich množství.

„Cílem navrhovaných změn je efektivnější postih nejnebezpečnějších přestupků, zvýšení bezpečnosti silničního provozu a snížení postihu u banálních přestupků,“ píše doslova ministerstvo. „Za jízdu pod vlivem alkoholu se nově navrhuje prodloužit zákaz řízení ze současného roku na rok a půl.“

Naopak u menších přestupků, jako je porušení zákazu stání a zastavení, navrhuje ministerstvo zmírnění trestů. „K takovým prohřeškům dále patří nerozsvícení světel, zapomenutí dokladů nebo překročení rychlosti do 10 km/h nad povolený limit,“ uzavírá zpráva.

Zdroj: Ministerstvo dopravy, TV Nova, iDNES, Z dopravy, Česká televize, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články