NKÚ zkritizoval modernizaci dálnice D1. Veřejnost viní Babiše s Havlíčkem

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
Dalnice D
Zdroj: Petr Horník / Právo / Profimedia

Nejvyšší kontrolní úřad zkritizoval modernizaci dálnice D1, která skončila v říjnu roku 2021. Podle vyjádření úřadu není práce zdaleka hotová, na opravených částech jsou totiž mosty a nadjezdy ve stavu ohrožujícím bezpečnost dopravy. Státní fond dopravní infrastruktury, Ředitelství silnic a dálnic i ministerstvo dopravy nicméně kritiku odmítají.

„Na modernizované části dálnice D1 mezi Mirošovicemi a Kývalkou je 164 dálničních mostů a 46 nadjezdů. Jedním z cílů modernizace dálnice bylo zajistit jejich dobrý stav, protože ten je nezbytný pro bezpečný a plynulý provoz. Kontrola NKÚ ukázala, že devět mostů a tři nadjezdy zůstaly ve špatném nebo velmi špatném stavu,“ uvádí NKÚ.

Na modernizované části dálnice podle úřadu dále zůstává nedostatek parkovacích míst pro těžká nákladní auta. Počet těchto parkovacích míst byl sice během modernizace navýšen o 169, to je ale jen cca 55 % chybějící kapacity.

„Například úsek kolem sjezdu na Slavkov u Brna, ve směru Brno–Vyškov, v pravém pruhu jsou díry, že to i v 90 km/h rozhodí auto. A nikdo to neřeší,“ postěžoval si na facebooku pan Miroslav.

Účelově negativní zpráva

Ředitelství silnic a dálnic míní, že zpráva NKÚ je účelově negativní. Veškerou kritiku odmítá s tím, že modernizace proběhla podle plánu.

„S tímto konstatováním se nemůže ŘSD ČR v žádném případě ztotožnit a některé závěry NKÚ vůbec nekorespondují se skutečností,“ sdělil podle CNN Prima NEWS mluvčí ŘSD Jan Rýdl.

„Účelově negativní Nejvyšší kontrolní úřad… Hmmm, tak nějak cítím, že náplní práce NKÚ je být účelově negativní,“ okomentoval toto vyjádření uživatel František.

Babiš se výsledky chlubil

Z reakcí na sociálních sítích je jasně vidět, že s výsledky kontrol NKÚ lidé souhlasí. Mnoho z nich si nebezpečných úseků především na mostech všimlo, navíc jim vadí, jak se před lety modernizací Andrej Babiš a Karel Havlíček chlubili.

„Nekopejte Andrejovi do báboviček. Vždyť natočil i video, jak super jeho vláda tu D1 opravila,“ napsal v komentářích na iDNES pan Vladimír.

„Vzpomínám na plamenné chvástání multiministra Havlíčka. Dodnes se v televizi občas objevuje s nějakým plkem,“ podotýká pod článkem na Seznam Zprávách uživatel Václav.

„Babiš před volbami tvrdil, že máme úplně novou dálnici. Havlíček přizvukoval. Nyní mlčí jako zařezaní. Další důkaz lží minulé vlády,“ doplňuje pak jeho slova pan Rudolf.

Zdroj: Nejvyšší kontrolní úřad, CNN Prima NEWS, iDNES, Facebook, Ministerstvo dopravy ČR, Seznam Zprávy

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články