Nošení respirátorů ve zdravotnických zařízeních lze dle České lékařské komory nařídit v rámci vnitřního řádu

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Respirator
Zdroj: Sunfe / Shutterstock.com

Ve středu 4. května schválila Poslanecká sněmovna jednomyslně zrušení stavu pandemické pohotovosti. S jejím ukončením došlo automaticky ke zrušení všech protikoronavirových opatření, která byla v té době ještě platná. Od včerejšího dne tak skončila například povinnost nošení roušek ve zdravotnických a sociálních zařízeních. Česká lékařská komora (ČLK) však uvedla, že lze i nadále nařídit nošení respirátorů či roušek ve zdravotnických zařízeních. Stačí prý jen na viditelném místě informovat pacienty.

ČLK vydalo své právní stanovisko, ve kterém vysvětluje, že poskytovatel zdravotní péče může v rámci vnitřního řádu nebo v jeho dodatku stanovit povinnost nošení roušek.

Odborníci se na zrušení převážně shodli

Se zrušením pandemického stavu a s ním souvisejícím koncem nošení respirátorů ve zdravotnických a sociálních zařízeních oslovení odborníci převážně souhlasili.

„Já bych proti tomu neprotestoval. Závažná čísla, hospitalizace a těžké průběhy jasně klesají, a to docela rychle,“ uvedl pro TN.cz například Václav Hořejší.

„V tuto chvíli je nepochybně doba na to, abychom přehodnotili opatření, která ještě zůstala. Zrušení posledního balíčku, kam patří respirátory v nemocnicích, je na místě, protože se dostáváme do teplých měsíců a je možné odhadovat, že v dalších měsících bude docházet opět k poklesu,“ uvedl pro TN.cz k tématu epidemiolog Roman Prymula.

Kdo však nebyl s rozhodnutím Sněmovny úplně spokojený byl Milan Kubek, prezident České lékařské komory, jak jsme psali zde. Kubek mimo jiné vyzval společnost k obezřetnosti: „Měli bychom mít respekt k nemoci, která zabila více než 40 tisíc lidí a otrávila nám dva roky života.“

Zdravotnická zařízení mohou sama o povinnosti rozhodnout

Nošení respirátorů ve zdravotnických zařízeních lze však dle ČLK nařídit i bez pandemického stavu.

„Podle právního názoru České lékařské komory je poskytovatel ústavní i ambulantní zdravotní péče oprávněn, uzná-li to za potřebné, stanovit ve vnitřním řádu nebo v jeho dodatku povinnost pacientů při vstupu do prostor zdravotnického zařízení použít respirátor nebo roušku,“ uvedl ředitel právní kanceláře ČLK Jan Mach.

Toto stanovisko vychází zejména z paragrafu 41 Zákona o zdravotních službách. Ten dává poskytovateli možnost vnést tento požadavek do vnitřního řádu.

K nošení respirátorů se pro ČT 24 vyjádřili i lékárníci přes lékarnickou komoru. „V případě akutního respiračního onemocnění, prosím, zvažte použití respirátoru v lékárně z ohleduplnosti k ostatním pacientům.“

Současná epidemiologická situace v Česku

Koronavirus je v současné době na ústupu. Za čtvrtek přibylo dle dat ministerstva zdravotnictví 935 nakažených. V nemocnicích je v tuto chvíli s koronavirem hospitalizovaných 467 osob. Má se za to, že hlavním faktorem ve zlepšení situace je zejména teplejší počasí.

Infekce se dle dostupných dat nejvíce šíří v Praze a jejím okolí. Naopak nejlépe je na tom Liberecký kraj.

Zdroj: ČLK, Přehledně 24, ČT 24, TN Nova, Ministerstvo zdravotnictví ČR

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články