Novela o státních pojištěncích schválena. Opozice nakonec ustoupila

od Markéta Krejčí
2 minuty čtení
Pojisteni Novela
Zdroj: LADISLAV KŘIVAN / MAFRA / Profimedia

Několik hodin jednala Poslanecká sněmovna o novele o veřejném zdravotním pojištění. Podle ní by měl stát přispívat pojišťovnám na státního pojištěnce méně peněz, než bylo schváleno předešlou vládou Andreje Babiše. Opoziční strany se ale obávají zhoršení dostupnosti lékařské péče.

Mezi státní pojištěnce, tedy osoby, za které platí pojištění stát, patří například nezletilí, studenti, nezaměstnaní, rodiče na mateřské a rodičovské dovolené či důchodci.

Pravidelné platby klesnou o 400 Kč

Výše platby za státní pojištěnce se postupně navyšovala od května roku 2020, to byla na úrovni 1067 korun, posléze se zvýšila na 1567, v lednu roku 2021 to bylo 1767 a o rok později se dostala na úroveň 1967 korun.

Současná koalice se ale rozhodla vrátit výši platby na 1567 korun, a to od července. To znamená, že průměrně za rok 2022 zaplatí stát měsíčně za jednoho státního pojištěnce 1767 korun. Tím dojde k úspoře asi 14 miliard korun, což je zahrnuto i v současném státním rozpočtu.

Strach o české zdravotnictví

Novela ale neprošla Sněmovnou tak lehce, jak si koalice zřejmě představovala. Obě opoziční strany, hnutí ANO a SPD, její přijetí zdržovaly dlouhými obstrukcemi. Podle jejich předsedů by totiž toto snížení mohlo vést ke zhoršení zdravotní péče u nás.

„Zdravotnictví by mělo být hlavní prioritou této vlády a já tento pocit zatím nemám,“ řekl podle ČTK předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. „Ukrást cizí peníze není úspora, ale loupež,“ doplnil jej předseda SPD Tomio Okamura.

„Proč se bere zdravotnímu pojištění 14 miliard? Jak to bude dál? Jaký je výhled? Povede to k tomu, že se bude omezovat léčebná péče? To jsou témata, která chceme slyšet. Vládní koalice s námi nemluví,“ stěžovala si podle CNN Prima News Alena Schillerová.

Opozice nakonec ustoupila

Jejich obavy se snažil rozptýlit ministr financí Zbyněk Stanjura. „Chci zdůraznit, že kvalita a dostupnost zdravotní péče nebude nijak ohrožena a stejně tak novela nemá žádný vliv na schválené navýšení mezd ve zdravotnictví o šest procent,“ vysvětlil v tiskové zprávě.

Vzápětí pak vysvětlil, proč se koalice ke kroku rozhodla. „Zdravotní pojišťovny mají ke konci dubna v rezervách přes 57 miliard korun a bezúčelné hromadění dalších miliard na úkor zvyšování státního dluhu by nebylo hospodárné,“ doplnil.

Nakonec se koalice s opozicí sešla a domluvila se na kompromisu, který umožnil, aby byla novela po 36hodinovém jednání schválena.

Zdroj: CNN Prima News, Česká televize, Novinky, ČTK, Ministerstvo financí

Autor: Markéta MladáSouvisející články