Novým laureátem Ceny Arnošta Lustiga se stal zakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Simon Panek
Zdroj: Profimedia

Zakladatel organizace Člověk v tísni Šimon Pánek je novým laureátem Ceny Arnošta Lustiga. Touto cenou Česko-izraelská smíšená obchodní komora vyznamenává české žijící osobnosti za odvahu statečnost a lidskost. Shoda na konkrétním kandidátovi musí být jednomyslná. Cena je každoročně předávána jedním z vrcholných politiků. Šimonu Pánkovi ji předal premiér Petr Fiala.

„Výbor se jednomyslně shodl na tom, že Cenu Arnošta Lustiga za rok 2021 získá pan Šimon Pánek,“ uvedl k udělení ceny předseda výboru Jan Pirk.

Šimon Pánek pomáhá již přes 30 let

Šimon Pánek se dobročinné činnosti věnuje již od svých školních let. Založil organizaci Člověk v tísni, která operuje ve 30 zemích, v Česku a na Slovensku působí ve více než 60 městech. Organizace pomáhá při přírodních katastrofách, povodních či například při loňském tornádu.

„Pomáhal v 80. letech se svými spolužáky z gymnázia obyvatelům Arménie, kde bylo zemětřesení. Poté se stal jedním z vůdců sametové revoluce,“ uvedl podle ČT24 Pirk.

„Poskytovat pomoc těm potřebným v nejodlehlejších částech světa, často v situacích živelních katastrof a válečných konfliktů, je jasným důkazem nejen lidskosti a spravedlnosti, ale i odvahy a statečnosti. Všechny tyto vlastnosti projevoval letošní laureát již od studentských let,“ pokračoval Pirk.

Předseda vlády k tomu dodal, že se Pánek „tři desítky let neúnavně věnuje boji za lidská práva a pomoci těm, kteří se ocitli aktuálně v tísni“. Dále ocenil Pánka za jeho empatii a citlivost. „Aktuální situace a obrovská vlna solidarity a pomoci našich spoluobčanů Ukrajině ukazuje, že Šimon Pánek ve své snaze není sám,“ dodal k závěru svého proslovu.

Pánek po převzetí ceny hovořil o hodnotách a základních pravidlech, kterými se organizace řídí, ačkoliv by pro někoho mohla vypadat, jako by byla z 19. století.

„Bez těch hodnot se naše společnost naprosto rozsype a skončí v úplných morálních, etických, a nakonec i emočních a vztahových troskách. Jsme vděčni za podporu společnosti, je to zároveň velký závazek,“ řekl v projevu.

Minulí laureáti Ceny Arnošta Lustiga

Petr Fiala ve svém projevu uvedl, že dle seznamu předchozích držitelů ceny je jasné, „že toto ocenění je udělováno skutečným osobnostem, které se svými celoživotními postoji zasloužily o prosazování hodnot, jakými jsou odvaha, statečnost, spravedlnost či prostě lidskost“.

Minulý rok ocenění získal chirurg Pavel Pafka. Mezi dalšími laureáty byli generál Moravec či ředitel Národního úřadu pro informační a kybrenetickou bezpečnost Karel Řehka. Prvním držitelem ceny byl pak Václav Malý.

Cena Arnošta Lustiga byla založena v roce 2011 Česko-izraelskou smíšenou obchodní komorou za účelem podpory odkazu Arnošta Lustiga. Ten během dospívání prošel ghettem v Terezíně a koncentračními tábory v Osvětimi a Buchenwaldu. Tyto zážitky pak používal ve své tvorbě.

Zdroj: Vláda ČR, ČT24, iROZHLAS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články