Vláda bude žádat o prodloužení nouzového stavu o dalších 30 dní. Dle Rakušana to bude naposledy

od Soňa Jiroutová
2 minuty čtení
Fiala Rakusan
Zdroj: CNC / Profimedia

V úterý po jednání kabinetu sdělil premiér Petr Fiala, že bude Sněmovnu žádat o prodloužení nouzového stavu o 30 dní. Jako důvod uvedl uprchlickou vlnu způsobenou válkou na Ukrajině. Vít Rakušan před jednáním uvedl, že se bude jednat o poslední prodloužení, které poté bude nahrazeno novelou lex Ukrajina. Pokud by Sněmovna návrh vlády neschválila, skončí nouzový stav 31. května.

„Zatím si dokážeme s tou nebývalou vlnou uprchlíků dobře poradit, ale abychom v tom mohli pokračovat a situaci tak dobře zvládat dál, domluvili jsme se, že bude potřeba požádat sněmovnu o prodloužení nouzového stavu o dalších třicet dní,“ řekl pro ČT 24 Fiala.

K čemu vláda potřebuje nouzový stav?

Nouzový stav platí v České republice od 4. března a důvodem je uprchlická krize. Sněmovna jej již jednou prodloužila, a to do konce května. Bude se tedy případně jednat již o druhé prodloužení nouzového stavu.

Díky nouzovému stavu může vláda flexibilněji reagovat na aktuální dění ohledně uprchlické krize. Dále má lepší možnosti v hledání ubytovacích kapacit, může vyplácet kompenzační příspěvky krajům či zjednodušit procesy v gesci ministerstva práce a sociálních věcí a Úřadu práce.

Sněmovna žádost posoudí ve čtvrtek

Na mimořádné schůzi Sněmovny, svolané předsedkyní Markétou Pekarovou  Adamovou na čtvrtek, chce vláda Petra Fialy požádat o prodloužení o dalších 30 dní. Vláda zdůrazňuje, že tento nouzový stav nijak neomezuje občany České republiky, jako tomu bylo v případě předchozích nouzových stavů.

„Nouzový stav potřebujeme pro výkon krizového managementu, především kvůli ubytování. Stále k nám přichází přibližně 1 200 až 1 800 lidí denně, to odpovídá typovým plánům pro nouzový stav,“ zdůraznil novinářům Rakušan. Ten dále uvedl, že se bude jednat o poslední žádost o prodloužení. „V rámci června přijdeme se změnami, které nám umožní zvládání migrační krize i bez nouzového stavu,“ dodal.

Radim Fiala z SPD ale již dříve uvedl, že jeho hnutí pro žádný nouzový stav dosud nehlasovalo a má za to, že se situace má řešit jinak.

Místopředsedkyně Sněmovny Jana Mračková Vildumetzová zase podle CNN Prima News uvedla, že její strana zatím nemá k žádosti vlády jasné stanovisko. Počká teprve na odůvodnění, a poté se rozhodne.

Zdroje: ČT 24, CNN Prima NEWS

Autor: Soňa JiroutováSouvisející články