NSA má nového předsedu, teď přichází řada dalších změn. Mají vést i k lepší kontrole sportovních dotací

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ondrej sebek
Zdroj: Radek Kalhous / MAFRA / Profimedia

V Národní sportovní agentuře, která má na starosti přerozdělování sportovních dotací, pravděpodobně dojde ke změnám vedení. Ve středu Poslanecká sněmovna na jednání schválila návrh, podle kterého agenturu povede tříčlenná rada v čele s předsedou. Její členy bude odvolávat na návrh premiéra vláda, uvádí CNN Prima NEWS.

Kromě této změny by dále na činnost podle předlohy měla dohlížet desetičlenná dozorčí komise. Tu budou volit poslanci a senátoři rovným dílem. Opoziční hnutí ANO bylo ve Sněmovně proti schválení novinky, vládní pětikoalice s SPD však členy strany jednoznačně přehlasovala.

„Sněmovna v novele snížila plat předsedy agentury, jenž nyní pobírá odměnu jako ministr, a upravila odvolávání členů rady. Vláda bude muset odvolání vždy zdůvodnit, původně by tak mohla rozhodnout bez uvedení důvodu. Předloha také zpřesňuje akční plán podpory sportu. Plán bude agentura zpracovávat každý rok, schvalovat jej bude vláda,“ píše se na stránkách Sněmovny.

Nový předseda

Poměrně nedávno došlo v NSA k výrazné změně. Koncem listopadu byl do funkce předsedy zvolen šéf Českého veslařského svazu Ondřej Šebek. Toho jmenoval začátkem prosince premiér Petr Fiala.

„Ondřej Šebek je zkušený manažer. Ve sportovním prostředí se pohybuje celý profesní život, má dostatek zkušeností a znalostí, aby mohl zajistit stabilitu sportovního prostředí a zefektivnit systém financování českého sportu,“ uvedl premiér podle stránek NSA.

Už po jmenování nového předsedy NSA Fiala uvedl, že agenturu čeká pomyslný restart, píše iDNES. Nyní má dojít k dalším změnám, díky kterým bude agentura fungovat spolehlivěji a vláda bude mít větší přehled nad financováním sportu.

„Ryba smrdí od hlavy. Tak jsme při novele zákona o podpoře sportu a zahrnutí některých pozměňovacích návrhů přemýšleli. Proto jsme s kolegy v Poslanecké sněmovně přišli s několika zlepšeními,“ uvedl podle stránek ODS poslanec a člen podvýboru pro sport Jakub Janda.

„Chceme jasnější pravidla pro fungování agentury a jasnější pravomoci. V čele NSA by nadále stál předseda, ale vedení by fungovalo kolektivně jako tříčlenné. Jmenovala by jej vláda a ta by tak byla zodpovědná za jeho funkčnost. A též za jeho případné odvolání,“ doplnil.

Vlna kritiky

Ačkoli vláda i NSA slibují, že změny povedou k celkovému zlepšení kontroly českého sportu, sledující na sociálních sítích si tím jisti nejsou. „Takže už nebudou mizet miliardy? Nebo budou mizet v jiných kapsách a obvodech?“ ptá se jeden z uživatelů pod příspěvkem na twitteru.

„Český sport nikdy nebyl ve své historii v horším stavu. Absence koncepce, absence vzdělaného personálu a vzdělávacích institucí, absence zodpovědnosti, absence národního programu, absence protikorupčních nástrojů, absence vazby na školní tělovýchovu, absence sportujících dětí,“ hodnotí další.

Zdroj: CNN Prima NEWS, Poslanecká sněmovna ČR, NSA, ODS, Česká televize, iDNES, Twitter

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články