O exministra Petříčka projevili zájem lidovci i Piráti

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Petricek Tomas
Zdroj: PETR TOPIČ / MAFRA / Profimedia.cz

Jsou to teprve tři dny, co skončilo působení Tomáše Petříčka v současné vládě, a už dostává na stůl nové nabídky na své další působení. Nejprve o něj projevili zájem lidovci, a dnes dokonce Piráti. Sám Petříček ale zatím vyčkává. Vypadá to, že to s ČSSD ještě úplně nevzdal.

S nápadem nabídnout mu místo v Pirátské straně přišel David Witosz. „Rád bych tímto oficiálně otevřel diskusi, zda zřejmě již bývalému ministru zahraničí Petříčkovi nenabídnout přihlášku do strany. Beru ho jako člověka, který směřování země viděl jako odpor vůči hradnímu ,lokajství‘, a za to si zaslouží minimálně čest a uznání,” uvedl na fóru Pirátské strany.

Witosz šel ve svých úvahách dokonce tak daleko, že vytvořil anketu, kde se ptal svých spolustraníků na názor. K anketě se vyjádřilo nakonec 62 z nich.

Solidní kandidát nebo Pocheho podržtaška?

Ačkoliv se mnozí vyjadřovali souhlasně, našla se i spousta odpůrců tohoto nápadu. Nejhlasitějším byl zřejmě šéf pirátských poslanců Jakub Michálek.

Ten kritizoval nejen způsob, jakým Witosz téma otevřel. „Styl, že někdo něco vystřelí bez konzultace s dotčenými lidmi a může se to pak dostat do médií a přehlušit naše pracně budovaná témata, mi nepřijde šťastný,“ uvedl ve vláknu reagujícím na anketu.

Michálek ale kritizoval také Petříčka jako kandidáta. Podle něj jsou u něj příliš velké vazby na poslance Evropského parlamentu Miroslava Pocheho. Dokonce Petříčka označil za Pocheho „podržtašku”.

Witosz nakonec téma na fóru uzavřel s tím, že chtěl tímto způsobem pouze vyjádřit jakousi podporu člověku, který se nebál postavit Hradu i vládě.

Z ČSSD zatím neodcházím

Sám Petříček pro CNN Prima NEWS uvedl, že ČSSD prozatím opouštět nehodlá. „Už jsem řekl, že zůstanu členem ČSSD a budu pokračovat v práci pro stranu, která má v české politice svou úlohu.

Čekají nás důležité společenské změny a věřím, že sociální demokracie může znovu hrát významnou roli,” řekl.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články