O příspěvek 5000 korun na dítě lze zažádat od dnešního rána. Aplikace má ale výpadky a vyřízení trvá déle než se předpokládalo

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
penize
Zdroj: Shutterstock

Rodiny s ročním příjmem do jednoho milionu korun si ode dneška mohou zažádat o příspěvek 5000 korun na dítě. Tuto žádost lze podat i přes internet, a to pomocí jednoduché aplikaci na webu ministerstva práce a sociálních věcí. Jak se ale velmi brzy během dopoledne ukázalo, aplikace nebyla připravena na velký počet žadatelů a začala mít rychle problémy s výpadky.

Žádost o jednorázový příspěvek na dítě spustilo ministerstvo práce a sociálních věcí dnes v brzkých ranních hodinách. Už od začátku se ale aplikace potýká s velkými výpadky, které jsou podle Deníku spojeny především s obrovským množstvím žadatelů.

„V aplikaci pro výplatu příspěvku na dítě může déle trvat přihlášení přes e-identitu. Víme i o výpadcích. Problém nevznikl na naší straně, ale intenzivně jej řešíme. Pokud se vám nedaří přihlásit, zkuste to prosím později,“ informovalo ihned ministerstvo na svém twitteru.

Tam se také v komentářích hned dočkalo ledové sprchy: „Krása. To je asi tak vše, co potřebujeme o fungování státní správy ČR vědět,“ napsala jedna ze sledujících profilu. Ačkoli ministerstvo na problémech pracuje, k výpadkům prozatím stále dochází a někteří lidé pokusy opakují i po několika hodinách znovu.

Obrovské množství žádostí

„Je evidována nedostupnost přihlašovací služby Identita občana, z tohoto důvodu se aktuálně nelze touto službou přihlásit na portál,“ vysvětluje ministerstvo. Už před desátou hodinou úřad podle webu Lupa uvedl, že přijal 55 tisíc žádostí. Následně potom mezi desátou a jedenáctou přijal 1600 žádostí.

Bylo by jich ale pravděpodobně daleko více, kdyby nedocházelo k těmto komplikacím. „Není třeba spěchat, i když požádáte na konci tohoto týdne, peníze vám přijdou do začátku školního roku,“ ujišťuje ministerstvo. Řadu lidí ale tato slova příliš neuklidňují.

„Mám jednu dceru, čekám další dítě. Do toho má můj partner ve střídavé péči další tři děti školního věku. Jsem ráda, že se mi nakonec žádost povedlo odeslat, ale byly to nervy a měla jsem strach, že se celá věc zase pozdrží,“ uvádí pro Přehledně24 maminka Denisa, která dnes v dopoledních hodinách s aplikací bojovala.

1,6 milionů dětí má na dávku nárok

Podle informací ČTK má na dávku 5000 korun nárok zhruba 1,1 milionu domácností, dostat by ji mohlo více než 1,6 milionů dětí. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka navíc nevyloučil, že by mohl být jednorázový příspěvek v budoucnu zopakován.

„Vyloučeno to není. V tento okamžik s tím ale nepočítáme. Pokud by to situace vyžadovala, můžeme to udělat,“ prohlásil v rozhovoru pro Českou televizi. V současné době se rodiče musí spokojit s jedním příspěvkem a také s faktem, že žádost o něj není právě psychicky snadná záležitost.

Zdroj: Deník, Lupa, ČTKMinisterstvo práce a sociálních věcí, Twitter, Česká televize

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články