Obyvatelka zdevastované obce tornádem promluvila o aktuální situaci. Není to lehké čtení

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
mikulcice pomoc tornado
Zdroj: Profimedia

Obyvatelka Eva z tornádem zdevastovaných Mikulčic promluvila na sociálních sítích o tom, jaká je aktuálně situace. Podle jejích slov se lidé totiž navzájem špehují, pomlouvají se a je na nich vidět, že mají závistivé pohledy. O situaci informuje Blesk.cz.

„Jako vážně se tu v obci začíná rozjíždět závist? Ta si vzala prášek na praní, ta jar a ta už dvě mýdla? Ten má střechu a ten latě? Nechcete se trochu zamyslet, než o někom řeknete, že si vzal jídlo – třeba ho někomu nesl, kdo nemá čas si zajít,“ sdělila naštvaná obyvatelka. „Ten už si vzal dva balíky vody – třeba ji nesl řemeslníkům,“ popisuje v příspěvku na sociální síti naštvaná obyvatelka.

Eva se podle Blesku také zlobí kvůli tomu, že sklady jsou plné hmotné pomoci, ale lidé se bojí si ji brát. „Sklady jsou přecpané hmotnou pomocí a lidé se bojí zajít pro něco na kulturák, aby nedošli do řečí. Myslím si, že není správný čas na tyhle řeči.“

Ve vesnici panuje závist

Podobně to ale vidí i jiní obyvatelé. „Z ledničky, z mrazáku vše pryč, agregát jsme dostali jedni z posledních, manžel v nemocnici, dcera od rána do pozdní noci na kulturáku, a přesto máme obavy pro něco jít, aby někdo neřekl, že toho zneužíváme,“ vyjádřila se k situaci paní Helena.

„Myslím, že by měl každý jednat podle svědomí, jestli to potřebuje, a nedělat si třeba zásobu. Jsou v tom i emoce, nedovedete si představit, co prožíváme,“ zamýšlí se zoufalá obyvatelka Mikulčic nad celou situací.

Ve vesnici se ale čím dál lidé setkávají se závistí a nepříjemnými pohledy. „Mamka mi dnes říkala, že se cítila jak vyžírka. Ač nemá poškozený dům, dělá materiální spojku všem blízkým. Proto mi přijde neuvěřitelné, že někdo sleduje, kdo a kolikrát si na kulturní dům zajde,“ píše Iva.

Pan Jiří z vesnice si myslí, že za toto chování může fakt, že tornádo se vesnicí prohnalo už před týdnem. „Největší panika a šok opadl. Teď se opět u některých objevuje jejich povaha. Jen co se dostanou z nejhoršího, tak se objeví jejich závistivé já,“ míní muž.

„V první fázi ohrožení, kdy člověk bojuje o život či základní životní potřeby, má veškerou pozornost zaměřenu na zajištění bezpečí, základních životních potřeb. Zde jsme byli skutečně svědky úžasné solidarity,“ řekla pro Blesk psycholožka Mgr. Alexandra Hrouzková, Ph.D.

Tragická situace odhalí lidský charakter

Podle psycholožky je takovéto chování v těchto situacích běžné. Jakmile základní ohrožení pomine, či se dokonce objeví nadbytek, může se v lidech objevit touha vzít si pro sebe z nabízeného více, než je nezbytně nutné. „Takové chování však žádná komunita nechce akceptovat,“ reaguje. Někdy se projeví i negativní povaha daného člověka.

„Vadí mi, že on si něco bere, protože já bych vlastně také rád vzal, nebo – vadí mi, že si bere, protože už tak se má, na rozdíl ode mě, moc dobře,“ říká psycholožka Blesku. Takovéto chování pramení nejčastěji z dlouhodobé úzkosti a následně v dané komunitě vzniká napětí.

Podle psycholožky Hrouzkové je dobré se podívat na to, jací lidé se tak chovají. Kdo koho šmíruje, udává a komu kdo co závidí. Podle jejích slov se takto chovají lidé, kteří už před samotným tornádem nebyli spokojení a tuto situaci pouze využívají k tomu, aby vnitřní vztek ventilovali.

Psycholožka pro Blesk.cz řekla i to, jak se s takovými lidmi vypořádat: „Obvykle pomůže mít toto na mysli a do budoucna se pak obklopovat zejména přejícími lidmi, se kterými se člověk za sebe vzájemně postaví.“ Také dodala, že hodní a ochotní lidé se nikdy špatně nechovají.

Zdroj: facebook, Blesk.cz

Autor: Ivan Glaser



Související články