Obžalovaní v kauze otravy řeky Bečvy. Případem se bude zabývat vsetínský soud

od Raina Tomanová
2 minuty čtení
reka becva otrava
Zdroj: Stanislav Heloňa / MAFRA / Profimedia

Státní zástupce Jiří Sachr obžaloval v kauze otravy řeky Bečvy právnickou i fyzickou osobu. Mělo by se jednat o společnost Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Případem se nyní bude zabývat vsetínský okresní soud.

Případ se odehrál již v roce 2020, ale až nyní bylo vše došetřeno a padla obvinění. Řediteli firmy bude hrozit až pět let vězení, uvedl server Seznam Zprávy.

„Ano, podal jsem ji dnes dopoledne. Byly obžalovány jedna fyzická a jedna právnická osoba,“ uvedl k podání obžaloby Sachr.

Zahynulo několik kilogramů chráněného druhu ryb

Obžalobě čelí nejen sama firma, ale hlavně její ředitel Oldřich Havelka. Neoprávněně totiž nakládali s chráněnými živočichy, a podle Sachra jejich chybou zahynuly dokonce čtyři kilogramy chráněné ryby ouklejky pruhované. Firmě navíc hrozí tučná pokuta.

Spis teď putuje k Okresnímu soudu ve Vsetíně, a případem se bude zabývat soudce. Do Bečvy se dostaly jedovaté látky, které do řeky vytekly z čistírny odpadních vod.

Havelka potvrdil, že sám oznámení o obžalobě nedostal, ale jeho právník už ano: „Sám jsem ji ještě nedostal, ale právník firmy už má několikařádkové oznámení k dispozici.“ Odmítá ale jakékoli obvinění a myslí si, že se jedná o nespravedlnost.

Podle znalců jsou viníci různí

„Je to okatá nespravedlnost. Nebudu to více komentovat, vše si postupně přečtete v našich obhajobách,“ uvedl ředitel společnosti. Už od začátku vyšetřování nehody byly pochybnosti o tom, kdo havárii způsobil. „Samozřejmě jsou to důkazy shromážděné v průběhu přípravného řízení. Pochopitelně vám nemohu udělat důkazní rozbor.“

Soudní znalec Jiří Klicpera, který zpracovával posudek, už dříve prohlašoval, že viníka zná a rozhodně to není firma Deza, jak si mysleli ostatní. Jedy prý přitekly z jiné výpusti, a potvrdil to poté i pokus, který Klicpera provedl s barvitým fluoresceinem.

Už v minulém roce se již dříve obviněná společnost a její ředitel proti závěrům policie ohradili a podali návrh na ukončení trestního stíhání, jak jsme psali zde. Na základě vědecké expertizy tvrdili, že kvůli nedostatku vzorků nelze jednoznačně určit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb.

Státní zástupce však na základě studia spisu usoudil, že obžalobu na oba subjekty na základě vyšetřování policie podá.

Zdroj: Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Raina TomanováSouvisející články