Vyšetřování otravy řeky Bečvy je u konce. Policie předala vyšetřovací spis státnímu zástupci

od Anna-Marie Rabová
2 minuty čtení
ryby Becva
Zdroj: Zdeněk Němec / MAFRA / Profimedia

Je to už více než rok, kdy došlo k ekologické havárii na řece Bečvě. Dne 20. září 2020 došlo k masivnímu úniku neznámých toxických látek do řeky, na jehož základě uhynulo zhruba 40 tun ryb a dalších organismů. Policie své vyšetřování ukončila a předala celý spis státnímu zástupci k prostudování.

Po zářijovém velkém úniku došlo ještě v následujících měsících k několika menším únikům, ten ze září byl však svými dopady na životní prostředí nejzásadnější. Zasažen byl biotop řeky i prostředí pro všechny organismy žijící v její blízkosti zhruba v rozsahu 40 kilometrů.

Obvinění padlo už loni

Už v loňském roce policie na základě vyšetřování obvinila ze znečištění společnost Energoaqua a jejího ředitele Oldřicha Havelku. Společnost Energoaqua se zabývá výrobou, distribucí a prodejem energetických medií a služeb v oblasti elektrické energie, tepelné energie, technických plynů a vodního hospodářství.

Firma má současně v gesci odpadové hospodářství celého průmyslového areálu bývalé rožnovské Tesly, odkud pravděpodobně k úniku látek došlo.

Vyšetřovací spis v tuto chvíli studuje státní zástupce Jiří Sachr. „Ze strany policie je vyšetřování ukončeno, teď to přechází do fáze, kdy se to předloží státnímu zástupci. Spis dorazil, takže teď jej studuji. Budu nad tím sedět nějakou dobu,“ řekl pro ČTK Sachr. Po prostudování se rozhodne, zda dle návrhu policie podá žalobu na jednu fyzickou a jednu právnickou osobu.

Vědecká expertiza obviněných závěry policie vyvrací

Společnost a jejího ředitele policie obvinila konkrétně z poškození a ohrožení životního prostředí a neoprávněného nakládání s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami. Viníkovi hrozí na základě obvinění až pětiletý trest odnětí svobody, firmě zákaz činnosti a peněžitý trest.

Ti se ale už loni proti obvinění policie ohradili a už v říjnu podali návrh na ukončení trestního stíhání. Na základě vědecké expertizy tvrdili, že kvůli nedostatku vzorků nelze jednoznačně určit, která látka způsobila otravu řeky a úhyn ryb.

Opírali se také o tvrzení, že první ryby začaly hynout až 3 a půl kilometru od vyústění čistírny odpadních vod, proto údajně není možné, aby původcem této ekologické havárie byla právě společnost Energoaqua. To tvrdí i někteří rybáři.

Prostudování spisu bude státnímu zástupci trvat pravděpodobně několik týdnů. Teprve poté bude jasné, zda vyhoví návrhu policie a podá obžalobu, nebo naopak trestní stíhání zcela zastaví, případně věc vyřeší jiným způsobem.

Zdroj: ČTK, iRozhlas, Energoaqua

Autor: Anna-Marie Rabová



Související články