Vyšetřování ve věci otravy Bečvy stále pokračuje 

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
becva reka
Zdroj: Profimedia

I nadále se na posudku, který se týká zářijové otravy řeky Bečvy, pilně pracuje. ČTK to řekl soudní znalec Jiří Klicpera. Ten je důležitý pro následné vyšetřování policií. Jenže znalec si lhůtu k posouzení nechal již dvakrát prodloužit a trpělivost obyvatel se začíná blížit nule.

První vyšetřování citlivého případu mělo skončit loni v prosinci. Znalec si dobu ale nechal prodloužit. Ono prodloužení mělo skončit v únoru, kdy měly být jasné nějaké závěry. Ale není tomu tak a skutečný termín pro dokončení posudku není jasný. Jiří Klicpera tvrdí, že žádné informace nemůže říct, je svázán mlčenlivostí.

Všichni pracují, výsledky ale stále nejsou

„Něco přišlo minulý týden a pokračujeme v práci. Pracuje na tom celý tým, nejenom já. Ta záležitost je opravdu složitá a není to tak, že bychom si řekli aha, ony tam byly kyanidy, tak je vinen tenhle. Znalecké posudky se takto nemůžou dělat,“ řekl pro ČTK Klicpera.

Začátkem března tohoto roku znalec totiž přišel s informací, že aktuální vyšetřování značně ztížila pandemická situace v rámci onemocnění covid-19. Nadále podle forum.cz tvrdí, že mu k výkonu práce scházely nějaké potřebné materiály.

Kdy skutečně skončí druhá lhůta pro posouzení otravy řeky Bečvy, není jasné.  „Nemůžu k tomu nic říct, protože jsem vázán mlčenlivostí. Kdybych řekl něco navíc, tak je z toho průšvih. Nejen můj administrativní, ale i věcný, protože by se porušily zásady řízení a vyšetřování,“ řekl znalec.

Všichni stále na něco čekají

Policie pro ČTK potvrdila, že doposud na jakékoliv vyjádření a posudek čeká. „Z naší strany nebyla lhůta na vypracování ohraničena. Stále platí, že věc prověřujeme jako podezření ze spáchání trestného činu poškození a ohrožení životního prostředí z nedbalosti, za který pachateli hrozí až šestiměsíční trest odnětí svobody nebo zákaz činnosti,“ podala vysvětlení krajská policejní mluvčí Lenka Javorková.

Při tom Klicpera v únoru v pořadu Reportéři ČT vypověděl, že za znečištěním a otravou nestojí několikrát zmíněná chemička Deza. O něco dříve v debatě mezi experty řekl, že v případu už viníka znají. Více o tom ale nechtěl mluvit.

Policie následně uvedla informaci, že Klicperu nezbavila v žádném případě mlčenlivosti, to potvrdil i on sám pro ČTK. Jeho účastí a výpovědí v pořadu se policie podle informací zabývá. Petici za objasnění postupů úřadu už podepsalo více jak 20 000 lidí.

Jedná se o závažnou ekologickou havárii. Podle České inspekce životního prostředí byly do řeky vypuštěny kyanidy. Znečistila se Bečva v úseku pod Valašským Meziříčím na Vsetínsku až po Přerov. Látky do vody unikly loni 20. září, podle odborníků poškodily celý vodní biotop a vše živé vázané na vodu. Do kafilérie bylo odvezeno přes 40 tun mrtvých ryb.

Autor: Ivan Glaser



Související články