Na jihu Sýrie bylo při přepadení autobusu zabito nejméně 25 lidí

od Šárka Cvrkalová
< 1 minuta čtení
syrie
Zdroj: Shutterstock

V syrské provincii Dajr az-Zaur bylo při přepadení autobusu zabito nejméně 25 lidí. S odvoláním na syrská státní média o tom informovala agentura Al-Džazíra. Podle té byli zavraždění pravděpodobně provládní vojáci.

O incidentu informovala zpravodajská agentura Al-Džazíra s odvoláním na syrská státní média. Útok se odehrál u hlavní dálnice v provincii Dajr az-Zaur, poblíž iráckých hranic.

Asadovy jednotky

Při ozbrojeném přepadení autobusu bylo podle Al-Džazíry zraněno nejméně dalších 13 osob.

Agentura dále uvádí, že přepadený autobus vezl nejpravděpodobněji provládní jednotky prezidenta Bašára al-Asada, které jely z mise na svou základnu. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil.

„Jde o jeden z nejkrvavějších útoků od pádu ISIS,“ řekl ředitel Syrské organizace pro lidská práva (SOHR), Rami Abdel Rahman, agentuře AFP.

Podle něj atentátníci nejprve odpálili bomby, poté otevřeli dveře a začali dovnitř autobusů střílet. Součástí konvoje byla další dvě taková vozidla, kterým se ale podařilo ujet.

Čísla obětí se liší. Další zdroje mluví o třiceti, respektive osmadvaceti zabitých. Jeden z nich uvádí, že vojáci byli členové elitní Čtvrté syrské brigády.

Ta má v provincii bohaté na ropu silný vliv od doby, kdy odtud byly vytlačeny jednotky tzv. Islámského státu.

Islámský stát

Ačkoliv je tzv. Islámský stát obecně již považován za poraženou vojenskou skupinu, syrská zpravodajská služba SANA podotýká, že se v oblasti stále nachází hrstka jejích přívrženců, kteří se schovávají v odlehlých jeskyních.

Ti i nadále, zejména kvůli umisťování min a improvizovaných bomb poblíž iráckých hranic, představují pro ostatní syrské jednotky hrozbu.

Obyvatelé Dajr az-Zaur navíc tvrdí, že v posledních měsících podobných, ačkoliv menších útoků přibylo.

V roce 2015, kdy byl tzv. Islámský stát na vrcholu, kontrolovala tato organizace velkou část Sýrie a Iráku.

Autor: Petr HejčlSouvisející články