Po výbuchu bomby na tržišti v severovýchodní Sýrii zemřelo několik lidí

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
syrie
Zdroj: Shutterstock

Po výbuchu bomby ukryté v autě na tržišti ve městě Rás al-Ajn na severovýchodě Sýrie, poblíž hranic s Tureckem, dnes zemřelo několik osob a další jsou zranění. Informovala o tom syrská tisková agentura SANA.

Podle Syrské organizace pro lidská práva (SOHR) se sídlem ve Velké Británii, která tvrdí, že má na místě své informátory, zemřelo při výbuchu pět osob, z nichž dvě jsou děti. Jejich matka je přitom zraněná.

Ve stejný den vybuchla další bomba ve městě Jindires v region Afrin, kde zabila jednoho civilistu a zranila několik dalších včetně dvou dětí.

Území ovládané Tureckem

Ve městě Rás al-Ajn, které leží poblíž tureckých hranic a kde se útok odehrál, proběhla v roce 2019 válka o jeho nadvládu. V rámci turecké invaze do Sýrie se zde střetly turecké milice s tureckou armádou a opoziční Svobodnou syrskou armádou proti Syrským demokratickým jednotkám.

Při konfliktu podle SOHR zemřelo 33 civilistů . Skončil vítezstvím tureckých vojsk a jím podporovaných milic. Od roku 2019 je tak pod jejich kontrolou.

V prosinci loňského roku u jednoho z kontrolních stanovišť ve stejném městě též explodovala bomba. Tehdy při incidentu zahynulo 16 osob.

Válkou zničená Sýrie

Občanská válka v Sýrii začala demonstracemi v rámci arabského jara. Oficiálně konflikt trvá od 15. března 2011, tudíž to letos bude již 10 let, co v zemi panuje chaos. „Stane se z ní další Somálsko,“ řekl o situaci v zemi již v roce 2012 tehdejší zmocněnec OSN Lachdar Brahímí pro list al-Hayat.

Dodnes je Sýrie rozdělená na kusy. Část země ovládá předválečný prezident Bašár Asad podporovaný Iránem a Ruskem, část země je v rukou Spojených států podporovaných Kurdy a kus ovládají umírněné povstalecké skupiny.

Kvůli konfliktu se tak podobné incidenty v zemi stávají často. Například 28. dubna loňského roku zemřelo při explozi na tržišti v Afrinu nejméně 53 osob včetně 11 dětí.

Autor: Petr HejčlSouvisející články