Ochranku Lipovské bude prošetřovat GIBS

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Lipovska Hana
Zdroj: Michal Růžička / MAFRA / Profimedia

Generální inspekce bezpečnostních sborů bude prošetřovat postup pražské policie ve věci radní České televize Hany Lipovské. Ta dorazila minulou středu na jednání Rady České televize v doprovodu dvou policistů, kteří s ní šli až na uzavřené jednání Rady. Podnět podá ministr vnitra Jan Hamáček, který ale již nyní předpokládá, že k žádnému pochybení nedošlo.

Tento krok mu doporučila komise Senátu pro sdělovací prostředky ve své tiskové zprávě. „Zejména požadujeme vysvětlení, zda přidělení členové ochranné služby policie České republiky mají automatické oprávnění ke vstupu do budov České televize a proč o jejich vstupu nebyl informován management České televize,“ dotazuje se komise.

Šetření se týká události z minulé středy, kdy na jednání Rady ČT přinesla Lipovská materiály, které mají dokazovat střet zájmů jejího současného ředitele Petra Dvořáka.

Ten spočívá v jeho podílu ve školící firmě Gopas, který je podle radní Lipovské čtvrtinový. Česká televize si u této firmy měla objednávat IT školení.

Dvořák tvrdí, že žádný střet zájmů neexistuje

Dvořák, který se jednání Rady tehdy nezúčastnil z rodinných důvodů, se ke kauze vyjádřil později na webu České televize.

„Trvám na tom, že nejsem ve střetu zájmů a že na tom, že od devadesátých let vlastním podíl ve společnosti Gopas, která poskytuje IT školení, není nic nezákonného ani nemorálního,” píše v tiskové zprávě.

Podle něj firma Gopas školí ročně přes dvacet tisíc lidí, z České televize se jednalo o několik zaměstnanců, kteří si školení většinou našli sami nebo přes referenty vzdělávacího odboru.

Policie v budově ČT

Situace kolem přítomnosti policie v budově České televize by se dala označit za zmatečnou. O jejím výskytu nebyl informován ani management, ale ani jednotliví radní. Jeden z nich, Zdeněk Šarapatka, se během jednání několikrát dotázal, zda je v budově ČT přítomna policie, nikdo mu však nebyl schopen odpovědět.

Ještě toho dne se ke spekulacím vyjádřila pražská policie, která na svém Twitteru uvedla, že přítomnost dvou policistů se vztahovala k ochraně života a zdraví konkrétní osoby.

Autor: Markéta KrejčíSouvisející články