Očkování čtvrtou dávkou proti covidu je spuštěno. Odborníci doporučují ochránit se ještě před začátkem podzimu

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
ockovani covid
Zdroj: Shutterstock

Od pondělního rána je možné získat čtvrtou dávku očkování proti koronaviru. Ačkoli se o nemoci už tolik nemluví, stále je velmi výrazným problémem, se kterým podle odborníků očkování ve velkém pomohlo. Čtvrtá dávka se provádí na speciálních pracovištích, v nemocnicích i u praktických lékařů.

Ministr zdravotnictví Vlastimil Válek informoval o spuštění očkování už v pátek. Tehdy na tiskové konferenci uvedl: „Dnes jsme rozhodli o tom, že od pondělí bude moci být aplikována čtvrtá dávka, a to všem občanům Česka starších 18 let. Další dávku je možné aplikovat čtyři měsíce po třetí dávce.“

Ještě v průběhu týdne sice nebylo jasné, kdy resort skutečně vakcinaci spustí, nakonec bylo vše ale urychleno, a to i na základě doporučení ze světa. „Silné doporučení vychází ze stanoviska WHO (Světové zdravotnické organizace), evropských autorit i našich odborníků,“ upřesnil Válek.

Není nutná registrace

Jak uvádí Česká televize, čtvrtou dávkou už se v některých evropských zemích očkuje. V každé zemi jsou ale pravidla nastavena trochu jinak. Například v Dánsku se tak očkují pouze lidé nad 50 let, ve Francii dokonce pouze nad 60 let.

V České republice má nicméně na čtvrtou dávku očkování proti covidu nárok kdokoli, komu už bylo 18 let. Web Zdravé zprávy navíc podotýká, že není třeba se před očkováním nikde registrovat. Ačkoli se může nechat očkovat kdokoli, doporučuje se dávka především občanům nad 60 let.

„Typicky (se to týká) pacientů s poruchou imunity, po transplantacích nebo s těžkou cukrovkou,“ upřesnil cílovou skupinu Válek. „Ochranný efekt čtvrté dávky má největší účinnost během čtyř až pěti měsíců po aplikaci,“ dodává náměstek ministra zdravotnictví Josef Pavlovic.

Obavy z blížícího se podzimu

Někteří odborníci stále podotýkají, že je covid částečně sezónní záležitost. Podle CNN Prima NEWS se lékaři obávají nejvíce blížícího se podzimu. Jelikož dokáže čtvrtá dávka očkování ochránit na 6 až 7 měsíců, doporučuje se nechat se očkovat ještě před začátkem září.

„Konzultovala jsem se svým praktickým lékařem, zda bych měla jít na posilující dávku očkování, když jsem těhotná. Říkal, že pokud se pro očkování rozhodnu, tak bych měla jít určitě co nejdřív, aby vakcína účinkovala ještě před začátkem podzimu,“ sdělila pro Přehledně24 Anna, která je ve čtvrtém měsíci těhotenství.

Na dotazy, zda bude čtvrtá dávka potřebná například k cestování do zahraničí či ke vstupům na některé akce, má Válek jasnou odpověď. Vyloučil, že by v současné době hrozilo uzavření veřejných prostorů a povolení vstupu pouze s očkováním, jako tomu bylo v minulosti.

Podle jeho slov je čtvrtá dávka pouze doporučenou ochranou. Cestování do zahraničí musí lidé kontrolovat spíše z opačné strany než z té naší, většina zemí ale podle slov ministra zdravotnictví od opatření spíše upouští.

Na závěr Válek dodal, že by si přál, aby v budoucnosti fungovalo očkování proti covidu – podobně jako u chřipky – jako sezónní záležitost.

Zdroj: Česká televize, Seznam zprávy, Zdravé zprávy, CNN Prima NEWS, iDNES, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články