Odejděte, vyzvaly osobnosti Babiše. Chtějí, aby zmizel z veřejného života, navrhují mu i kajícnou pouť

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
andrej babis
Zdroj: Profimedia

Okamžitý odchod nejen z politiky, ale celkově z veřejného života. Takové požadavky vznesly vůči expremiérovi Andreji Babišovi osobnosti spojené s 2. světovou válkou. Těm vadí především to, že označil přes 2,3 milionů voličů současných pěti vládních stran za fašisty a nacisty.

„Přísahal na Ústavu, že bude sloužit všemu lidu, nelze to dál snášet,“ řekl k výzvě pro iDNES režisér a vysokoškolský pedagog Břetislav Rychlík. Nejen jeho se dotkl proslov, ve kterém Babiš neuváženě použil silná slova a dotkl se tak statisíců lidí.

„To jsou fašisti a nacisti, to jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční. A já jsem zvědav, kde je policie,“ řekl v Táboře, kam před časem dorazil se svým obytným vozem na mítink. A od té doby začalo přibývat také jeho odpůrců a kritiků na mnoha místech, která následně navštívil.

Opět ve válce

„S hlubokým znepokojením a v šoku jsme si vyslechli vaše slova, vyřčená na předvolebním mítinku hnutí ANO v Táboře, kde označujete své názorové oponenty za fašisty a nacisty. Jsme potomci a příbuzní těch, kteří byli během druhé světové války, v jednom z nejtragičtějších období naší země, zavražděni, mučeni,“ píše se ve vyjádření na stránkách Divadelní noviny.

Autoři vzkazu uvádějí, že se Babišovo vyjádření dotklo hluboce nejen jich, ale i jejich rodin a širokého okolí. Upozornili také, že jeho slova zazněla právě v době, kdy pod záminkou údajné denacifikace vtrhla ruská vojska na Ukrajinu. Právě v tuto dobu je označování těmito pojmy podle nich velkým nebezpečím.

Za Babišova slova podle signatářů výzvy existuje pouze jediný trest: jeho odchod z veřejného života. Měl by prý odejít ze všech svých funkcí a mohl by také vyrazit na kajícnou pouť, která by ho jakýmsi způsobem mohla očistit. Lidé jsou údajně připraveni vytyčit mu trasu po bývalých koncentračních táborech.

Znechucení

Zástupce signatářů Břetislav Rychlík sdílel výzvu proti Babišovi i na svém facebooku. Kromě něj k signatářům výzvy, kteří Babiše k odstoupení vyzývají, patří třeba i vnuk romského partyzána Josefa Serinka Zdeněk Serinek, režisér Petr Forman, vnuk odbojářů Rudolfa a Anny Formanových, rodičů režiséra Miloše Formana, kteří zemřeli v Osvětimi, nebo dále John Bok, signatář Charty 77.

„Tento niterný a osobní rozměr našeho znechucení Vašimi slovy má v této době ještě další rozměr. Svět je ochromen probíhající neomluvitelně krutou agresí Ruska pod lživým propagandistickým tvrzením o denacifikaci Ukrajiny a likvidaci fašistů. Vy jste veřejně ocejchoval přes 2 miliony 300 tisíc občanů této země, kteří nesouhlasí s Vaším politickým stylem, jako fašisty a nacisty,“ pokračuje dopis.

Na závěr pak přikládají signatáři příklad Miroslava Topolánka, který v roce 2010 jako expremiér a lídr ODS, pronesl hrubá slova o věřících a homosexuální menšině. Ten na základě svého výroku dva měsíce před volbami nakonec odstoupil, skončil v čele své strany i na kandidátce.

Andrej Babiš se sám k výzvě podle dostupných informací zatím nevyjádřil.

Zdroj: Divadelní noviny, Paměť národa, iDNES, Táborský deník, Facebook, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články