Odvádíme stejnou práci za méně peněz. Pracovníci nestátních sociálních služeb vyrazili do boje

od Šárka Cvrkalová
2 minuty čtení
muz pomoc starsi zene
Zdroj: Shutterstock

Pracovníci nestátních sociálních služeb si stěžují na mzdy ve svém oboru a jsou ochotni vyrazit i do boje. „Odvádíme stejnou práci za méně peněz,“ bouří se. Jejich kolegové z příspěvkové a soukromé sféry dostávají vyšší platy, oni ale o tisíce přicházejí. Proto spustili kampaň s názvem Stejná odměna.

S pomocí kampaně chtějí pracovníci jednat o změnách ve financování sociálních služeb. Ministerstvo práce a sociálních věcí na to má ale jasnou odpověď: „Podfinancovaný je celý sektor, dotace kvůli škrtům zvyšovat nemůžeme,“ zareagovalo na projekt.

Nikdy ze mě nebude milionář

„Pracuji v sociální oblasti už pět let,“ přibližuje pro iRozhlas vedoucí neziskové charitativní organizace Naděje Gabriela Podzemská. „Když jsem nastupovala do sociálních služeb, tak jsem tušila, že tady ze mě nebude jednoho krásného dne milionář. Zatím nemám rodinu. Vyjít s penězi zvládám, nemůžu si ale zdaleka vyskakovat,“ doplňuje.

Podle jejích slov nemohou obecně pracovníci v sektoru sociálních služeb počítat s velkými výplatami. V neziskovém sektoru je ale situace ještě daleko horší. Není totiž napojen na státní příspěvky tak významně jako většina organizací měst a obcí. „Je pro nás všechny smutné, když se dozvíme, že někdo na stejné pozici za tu stejnou práci dostává jiné peníze,“ říká.

Proč zůstávat?

„Jsme tady všichni srdcaři. Spousta kolegů má brigády navíc, tento plat jim prostě nestačí. U nás to funguje tak, že pracovníci v sociálních službách pracují v režimu krátký, dlouhý týden. Takže mají prostor si nějaký ten přivýdělek sehnat,“ popisuje situaci v organizaci Podzemková.

„Práce v téhle firmě je pro mě vším. Rád pomáhám lidem. Jenže kdybych se měl živit jenom penězi z této práce, nikdy bych nevyšel. Proto po večerech pracuji z domova a něco málo si přivydělávám. A kdyby mi finančně nevypomáhala partnerka, nevím, co bych dělal,“ říká pro Přehledně24 devětadvacetiletý Pavel, který pracuje v jedné z nestátních sociálních organizací.

S jeho slovy se shoduje řada dalších pracovníků. „Je určitě dobře, že konečně došlo k rozhodnutí se ozvat. Ale jestli to nějak něčemu pomůže, to zatím nikdo neví. Každopádně své práce se nevzdám tak jako tak, na to ji mám moc ráda,“ svěřuje se Pavlova kolegyně.

Kampaň s názvem Stejná odměna tak cílí především na to, aby i pracovníci neziskových organizací měli garantovaný stejný výdělek, jaký mají jejich kolegové pracujících ve státem, kraji nebo městy zřizovaných sociálních službách. Narovnání finančního ohodnocení však nejspíš potrvá, vše bude záležet především na ministerstvu, jak se k problému postaví.

Zdroj: iRozhlas, Charita Česká republika, Seznam Zprávy, Přehledně24

Autor: Šárka CvrkalováSouvisející články