Odvolací soud snížil trest muži za schvalování terorismu. Slova, jakými komentoval vraždu žen a dětí, jsou až děsivá

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
rozsudek soudu
Zdroj: Shutterstock

Původní šestiletý nepodmíněný trest za podporu a propagaci terorismu snížil ve čtvrtek olomoucký vrchní soud dvaadvacetiletému Benediktu Čermákovi na tříletou podmínku s podmíněným odkladem na čtyři roky.

Podle rozsudku Čermák před dvěma lety schvaloval v internetové diskusi teroristický čin, který se odehrál v březnu 2019 na Novém Zélandu. Komentář napsal pod videem zachycujícím útok na dvě mešity v novozélandském Christchurchi, při kterém zemřelo padesát lidí.

V případu se odvolal Čermák, a to do viny i trestu, i státní zástupce. Odvolání podal ve prospěch obžalovaného a žádal snížení trestu na spodní hranici trestní sazby, která v tomto případě činí 5 až 15 let. Nakonec se Čermák dočkal zmírnění trestu na tříletou podmínku.

Dobrá práce, napsal Čermák k hromadné vraždě

Pravicový extremista z Austrálie, který se nezdráhal zabíjet i ženy a děti, svůj čin vysílal živě na internetu. Na jednom ze serverů, kde se nahrávka objevila, ji okomentoval právě i přispěvatel z České republiky pod přezdívkou Ssman. „Jak jim chutná jejich medicína! Dobrá práce! ????“ uvedl pod videem.

Vyšetřování odhalilo, že se pod přezdívkou ukrývá právě Benedikt Čermák ze Znojma. Ten se k výrokům přiznal, odmítl však, že by tím projevoval sympatie či útok schvaloval. Podle jeho verze šlo naopak o vyjádření pochybností nad činem. Tato interpretace ale soud nepřesvědčila.

Schvalování tohoto útoku přineslo tresty i dalším Čechům. Krajský soud v Plzni uložil loni v únoru za podobný komentář třicetiměsíční podmíněný trest s tříletou zkušební dobou odsouzenému Michalu Trykarovi. Tříletou podmínku dostal i Ondřej Pudil ze Žďáru nad Sázavou, který v internetové diskuzi chválil střelcovu volbu ráže a litoval, že si nekoupil větší zásobníky.

Krvavý útok s 51 oběťmi někteří považují za hrdinství

Původce atentátu potrestal soud na Novém Zélandu doživotím bez možnosti podmínečného propuštění. Takový trest byl první v dějinách Nového Zélandu, zároveň šlo i o nejhorší násilný čin, jaký Nový Zéland kdy zažil.

To ale nezabránilo ve schvalování tohoto činu padesátiletému Václavu Klestilovi. „Konečně měl někdo koule a ukázal, jak se na Mohamedány musí. Dobrá práce,“ napsal na facebooku, na základě čehož dostal tříletou podmínku.

Dvouletý podmíněný trest od Pražského městského soudu dostala i Renata Pelikánová. „Tak tohle je velký frajer, kéž by nás takových bylo víc, když s těma sviněma muslimskýma vlády nic nedělají a ještě jim ustupují,“ napsala na facebooku a poděkovala muži za odvahu.

Autor: Aneta StřechováSouvisející články