Slovák propagující terorismus se odvolal k Ústavnímu soudu. Jak reagoval?

od Nikola Jaroschová
2 minuty čtení
Vojak
Zdroj: Hussein Kassir / Shutterstock.com

Ústavní soud se vyjádřil k stížnosti Slováka Dominika Kobulnického, který si odpykává pět let za propagaci terorismu. Podle soudu je stížnost neopodstatněná, a Kobulnickému tudíž trest nezruší ani nezmírní.

Dominik Kobulnický byl zadržen ve svém bytě v pražských Stodůlkách v prosinci roku 2017. Následně jej soud uznal vinným z propagace terorismu a odsoudil ho k pěti letům odnětí svobody. Původně mu přitom hrozilo až 6,5 roku za plánování teroristického útoku.

Vztyčený ukazováček a vlajky teroristů

Policie u Kobulnického tehdy našla čtyři kilogramy chemikálií, ze kterých lze vyrobit výbušninu. Na facebooku pak sdílel fotografie islámských radikálů – zejména členů Islámského státu a Kavkazského emirátu.

Městským soudem v Praze za to byl odsouzen k 6,5 rokům vězení. Odvolací senát však trest zmírnil, protože se podle něj nepodařilo prokázat plánování teroristického útoku. Propagaci terorismu však potvrdil, za což Kobulnickému udělil pětiletý trest.

Ten si v současnosti odpykává. Jakoukoliv vinu však Kobulnický popírá. Tvrdí například, že jeho facebookové příspěvky nelze hodnotit jako propagaci hnutí směřujícího k potlačení práv a svobod člověka, ale maximálně jako projev sympatií. Odvolal se proto i k Ústavnímu soudu. Ten však jeho stížnost zamítl.

„Zde je právě úloha soudů, aby posoudily, zda stěžovatel, který se natáčí či fotí v oblečení džihádistů se vztyčeným ukazováčkem, šahádou na černém pozadí a pečetními prsteny a který sdílí slova o tom, že Česká republika ‚bude naše a nebude moci být pro všechny‘, je pouze milovníkem maskáčů a černé barvy, který našel zalíbení v parafrázích výroků českých prezidentů, nebo zda ve skutečnosti propaguje hnutí směřující k potlačení práv a svobod člověka,“ napsali soudci ve vyjádření zveřejněném na webových stránkách ÚS.

Kobulnický však ve stížnosti uvedl, že slogan „Tahle země bude naše. A nebude moci být pro všechny“ byl jen satirou a parafrází volebního sloganu prezidenta Miloše Zemana.

Podle soudu ale musel obžalovaný dobře znát základní rysy všech jím propagovaných organizací a hnutí, která prostřednictvím internetu podněcují k činům „osamělé bojovníky“ po celém světě.

Od hrdinství k terorismu

Kobulnický má za sebou zajímavou minulost. Vyrůstal ve východoslovenské vesnici v pobožné rodině a sám byl ministrantem.

V patnácti letech se dokonce pokusil zachránit život dvaapadesátileté prodavačky Anny Vozňákové, kterou pobodal dvacetiletý pachatel.

Když se pobodaná prodavačka vypotácela na chodník, Kobulnický spolu se svým kamarádem, kteří incident zahlédli, přispěchali na pomoc a zavolali záchranku. Vozňáková však nakonec bohužel ani přes péči lékařů nepřežila. Kobulnický se poté přestěhoval do Česka za svým otcem, jenž tu pracoval už od roku 2005.

Autor: Petr Hejčl



Související články