Při útoku džihádistů v Burkina Faso zemřelo alespoň 30 lidí

od Nikola Jaroschová
< 1 minuta čtení
Bojovnik Afrika
Zdroj: Shutterstock

Na východě státu Burkina Faso zemřelo při pondělním útoku džihádistických teroristů nejméně 30 lidí. S odvoláním na tamní vládu o tom informovala agentura AP. Útok se odehrál ve vesnici Kodyel poblíž hranic s Nigerem.

Za pondělní neštěstí v provincii Komandjari, při kterém podle tamní vlády zemřelo nejméně 30 osob, mohou pravděpodobně islamističtí rebelové. Země v posledních týdnech bojuje s eskalujícími násilnostmi.

Zapalovali domy a stříleli ty, kteří se snažili utéct

Jeden ze svědků tragédie Mediempo Tandamba agentuře AP řekl, že vesnici obklíčila zhruba stovka džihádistických bojovníků na motorkách, tříkolkách a v pick-upech.

Rebelové začali podpalovat domy a stříleli ty, kteří se z nich snažili utéct. „Jsme z dneška velmi vyděšení,“ řekl AP Tandamba, který při útoku ztratil čtyři synovce.

Podobně situaci popsal další svědek, vládní úředník Labidi Ouoba. „Začal jsem utíkat co nejdříve, protože teroristé většinou hledají úředníky. Všichni se modlíme, aby se do naší země znovu vrátil mír,“ řekl AP po telefonu poté, co z místa útoku utekl.

Podle analytika Heniho Nsaibia zaútočili rebelové na vesnici kvůli tomu, že zajišťovala bojovníky do dobrovolnického programu, který pomáhá vládě s radikálními islamistickými vzbouřenci bojovat.

Neklid v Sahelu

Burkina Faso je jednou z nejvíce násilím ozbrojených skupin zasažených zemí v Sahelu. Tamní obyvatelstvo zde tyranizují zejména teroristické skupiny napojené na al-Kájdu a Islámský stát.

Země se však potýká se značnými ekonomickými problémy, a zdejší armáda je proto poměrně špatně vybavená. Vláda tak v zemi vloni spustila dobrovolnický program, do kterého se mohou tamní obyvatelé připojit a pomoct proti teroru bojovat. Jednou z vesnic, která takové dobrovolníky zajišťovala, byla právě napadená Kodyel.

Útok se odehrál přesně týden poté, co byli v zemi zabiti dva španělští a jeden irský novinář, kteří se do Afriky vydali zkoumat pytláky. Ve stejný den bylo při jiném útoku ve vesnici Yattakou zabito 18 zdejších obyvatel.

Autor: Petr HejčlSouvisející články